Wolfowitz aşk skandalında özür diledi

Wolfowitz aşk skandalında özür diledi.7851
  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, adının karıştığı aşk skandalıyla ilgili olarak, söz konusu kurum çalışanını kayırdığı için özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wolfowitz, hafta sonunda başlayacak Dünya Bankası yıllık toplantılarından önce Washington’da düzenlediği basın toplantısında, "Bir hata yaptım ve özür dilerim" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığına 2005 yılında geçtikten sonra hala Dünya Bankasından maaş almaya devam eden Şaha Rıza’nın maaşının artırılmasına ilişkin anlaşmanın sorumluluğunu üstlendiğini belirten Wolfowitz, Dünya Bankasının Yönetim Kurulu ile bu sabah görüştüğünü bildirdi. Wolfowitz, "Önerecekleri her türlü çözümü kabul edeceğim" dedi.
Financial Times gazetesi, bugün, adı bir çalışanıyla aşk skandalına karışan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz’in sevgilisinin maaşının artırılması talimatını bizzat kendisinin verdiğini yazmıştı.
Gazetenin web sitesinde yayımlanan haberde, Dünya Bankası insan kaynakları müdürüne gönderilen yazılı talimatı gördüğünü söyleyen iki kişinin tanıklığına dayanılarak, Wolfowitz’in Şaha Rıza’nın yıllık maaşının yaklaşık 200 bin dolara yükseltilmesi yönünde bizzat talimat verdiği belirtilmişti.
Washington Post gazetesi, kısa süre önce Dünya Bankası’nda iletişim yetkilisi olarak çalışan Şaha Rıza’nın, Wolfowitz’in göreve gelmesinden 6 ay sonra Eylül 2005’te bu kuruluştan ayrılarak, Dışişleri Bakanlığında görev aldığını ortaya çıkarmıştı.
Rıza’nın Dünya Bankası’ndan maaşını da almaya devam ettiğini yazan Amerikan basını, Şaha Rıza’nın yıllık 61 bin dolar zam alarak maaşını 193 bin 590 dolara çıkardığını, bunun Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın maaşından bile yüksek olduğunu bildirmişti.
Libya asıllı Şaha Rıza’nın 1980’lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Direktörü Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evli olduğu ve sonradan boşandıkları bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious