Wolfowitz'in sevgilisi ilk kez konuştu

Wolfowitz'in sevgilisi ilk kez konuştu.54747
  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz'le yaşadığı ilişki skandala dönüşen Şaha Rıza 'kurban' olduğunu söylüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz’in görevden alınmasına doğru giden soruşturmanın odağındaki kadın ilk kez konuştu. Türk akademisyen Bülent Ali Rıza’nın eski eşi Şaha Rıza, “Tüm bu olanlarda ben kurban pozisyonundayım. Benim isteğim dışında bir maaş artışı ve görev değişikliği yaşandı. Psikolojik ve fiziksel olarak çökmüş durumdayım” diye konuştu.

Mektup ortaya çıktı
Rıza, soruşturmayı yürüten kurula gönderdiği mektupta, kendisinin olanlardan dolayı hiçbir sorumluluğu bulunmadığını, Dünya Bankası’nda görev yaptığı süre içerisinde hiçbir zaman Wolfowizt’e direkt olarak rapor vermesi gibi bir durumun mümkün olmadığını söyledi. Rıza, tamamen Wolfowitz’in isteği doğrultusunda kendisine hiç sorulmadan görev yerinin ve maaşının değiştirildiğini söyledi. Rıza, Ortadoğu bölümündeki işine geri dönmeyi umduğunu kaydetti.

Öte yandan Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz’in personel departmanına Rıza için yazdığı mektup da ortaya çıktı. Wolfowitz mektubunda, “Rıza’nın maaşı 133 bin dolardan 190 bin dolara yükseltilecek. Terfi ettirilecek ve bir başka kuruma Dünya Bankası kadrosundan transfer edilecek. Her yıl yüzde 8 zam garantisi verilecek” talimatını verdi. Dünya Bankası Yönetim Kurulu, Wolfowitz hakkında alınacak kararda Rıza’nın sözlerinin dikkate alınacağını duyurdu. Dünya Bankası Yönetim Kurulu da söz konusu maaş ve terfi artışının kendilerinden habersiz yapıldığını söylemişti.

Bu arada ABD Başkanı George Bush, eski şahin kadrosundaki Wolfowitz için son üç günde ikinci kez destek vermek zorunda kaldı. Bush’un Wolfowitz’e güvendiğine dikkat çeken Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Wolfowitz’in, dünyadaki yoksullukla mücadele için çalıştığını kaydetti.

Bush destek verdi
Alman Maliye Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul ise her yıl 20 milyar dolar kredi veren kurumun başındaki bir kişinin bu olanlardan sonra kendi kendine, “Ben bu işi yapabilecek miyim?” diye sorması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious