Wolfowitz'ten aşk savunması

Wolfowitz'ten aşk savunması.7851
  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, kurum çalışanlarına hitaben bir açıklama yayınlayarak, kendisini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hakkında bir çalışanıyla aşk ilişkisi yaşadığı söylentileri bulunan ve yolsuzluğa karşı başlattığı mücadelede bu çalışanını kayırdığı gerekçesiyle zor durumda kalan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, kurum çalışanlarına hitaben bir açıklama yayınlayarak, kendisini savundu.
Wolfowitz açıklamasında, adının aşk söylentilerine karıştığı ve haksız yere terfi sağladığı ileri sürülen kadın çalışanla ilgili haberlerin Dünya Bankası çalışanları arasında endişe yarattığının farkında olduğunu belirterek, "Sizlere, Dünya Bankası’nın, tüm çalışanların hakları, yükümlülükleri ve eşit muamelesiyle ilgili kurallarına her zaman uygun davrandığım ve böyle davranmaya devam edeceğim konusunda güvence vermek isterim" ifadesini kullandı.
Kuruluşun başkanı olarak, bu olayla ilgili alınan kararların tüm sorumluluğunu üstlendiğini belirten Wolfowitz, olayda adı geçen Şaha Rıza ile ilişkisi olduğunu yalanlamadı.
Dünya Bankasının başına geldikten sonra yönetim kurulundan, Şaha Rıza’nın görev değişikliğiyle ilgili talepte bulunduğunu kaydeden Wolfowitz, Rıza’nın Dünya Bankası dışında ve kendisi görevde olduğu sürece bir göreve getirilmesi konusundaki belgeleri, "kuruluşun çalışanlarının maaşlarıyla ilgili gizlilik esasına saygı gösterecek" şekilde yönetim kuruluna vereceğini bildirdi.
Washington Post gazetesi, kısa süre önce Dünya Bankası’nda iletişim yetkilisi olarak çalışan Şaha Rıza’nın, Wolfowitz’in göreve gelmesinden 6 ay sonra Eylül 2005’te bu kuruluştan ayrılarak, Dışişleri Bakanlığında görev aldığını ortaya çıkarmıştı.
Rıza’nın Dünya Bankası’ndan maaşını da almaya devam ettiğini yazan Amerikan basını, Şaha Rıza’nın Dışişleri Bakanlığına geçtikten sonra yıllık 61 bin dolar zam alarak maaşını 193 bin 590 dolara çıkardığını, bunun Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın maaşından bile yüksek olduğunu bildirmişti.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack ise Rıza’nın Eylül 2006’da bakanlıktan ayrılarak, bir sivil toplum kuruluşu olan Gelecek için Vakfı’na geçtiğini belirtmişti.
Dünya Bankası çalışanları da kısa süre önce Wolfowitz’den, adı kendisiyle aşk söylentilerine karışan Rıza’nın terfi ettirilmesi ve ücretinin arttırılmasının kurum kurallarına aykırı olduğunu ileri sürerek, açıklama istemişlerdi.
Çalışanların derneği, Wolfowitz ve Dünya Bankası yönetim kurulundan, "çalışanlar ile ilgili kuralların, Başkan ile yakın ilişkisi olan bir çalışan lehine ihlal edilmesi" konusunda açıklama istemişti.
Wolfowitz ile bankanın Orta Doğu bölümünde üst düzey iletişim danışmanı ve kadın sorunları uzmanı olarak 8 yıl çalışan Şaha Rıza arasındaki ilişki, Wolfowitz 2005’de banka başkanlığını üstlendiğinde ortaya çıkmıştı.
Libya asıllı Şaha Rıza’nın 1980’lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Direktörü Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evli olduğu ve sonradan boşandığı bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious