WP: Peşmergeler huzursuz

WP: Peşmergeler huzursuz  	.8351
  • Giriş : 24.02.2008 / 14:57:00

ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesi, TSK'nin son aylarda kuzey Irak'taki PKK hedeflerine karşı gerçekleştirdiği hava operasyonlarından ve en son Perşembe akşamı başlatılan kara harekatından Peşmergelerin huzursuzluk duyduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetenin kuzey Irak çıkışlı haberinde, bölgenin büyük bölümünü kontrol eden Permergeler için sınır boyunca meydana gelen şiddetin giderek daha rahatsız edici bir durum oluşturmaya başladığı belirtildi.

Peşmerge güçlerinden "tümgeneral" rütbeli olarak tanıtılan Haşim Sitai, "Eğer Türkiye, şu anda olduğundan daha yakına gelirse, onları yüzde 100 durduracağız" şeklindeki sözlerine yer verilen haberde, operasyonlardan dolayı bölgede birçok köyün boşaltıldığı yönündeki iddialara yer verildi.

-İNGİLİZ BASINI-

İngiltere'de yayımlanan gazeteler, sınır ötesi harekatla ilgili haber ve yorumlara yer vermeye devam ediyor.

The Sunday Telegraph gazetesi, örgütün büyük kentlerde terör eylemlerine girişebileceğini yazdı.

Gazete yazarlarından Tim Butcher, bölgeye gidenlerin Türk askerinin nasıl bir güçlükle karşı karşıya olduğunu daha iyi anlayabileceğini belirterek, bölgenin coğrafi koşullarını anlattı. Yazar, TSK'nın başlattığı harekatın, terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi için Irak'taki Amerikan güçlerinin üzerine daha çok baskıya neden olabileceğini kaydetti.

The Observer gazetesi, harekatın amacının uluslararası toplumun ilgisinin PKK'nın Irak'taki varlığına çevrilmesi ve terör örgütünün dağlardaki üslerinin yok edilmesi olduğunu yazdı.

Bu konularda güçlü bir mesaj verilmesinin hedeflendiğini kaydeden gazete, Türkiye'nin uzun yıllardan beri pek çok sınır ötesi operasyon yaptığını, bu son operasyonun Saddam Hüseyin'in 2003'te devrilmesinden bu yana ilk operasyon olma özelliği taşıdığını kaydetti.

Independent gazetesi, TSK'nın Iraklı Kürtlerle herhangi bir çatışma yaşanmaması için son derece dikkatli hareket edildiği ve tek hedefin PKK olduğuna dair açıklamasına değinirken, PKK'nın ABD ve AB'nin terörist örgütler listesinde yer aldığını hatırlattı. Gazete, "Washington ve AB, uzun bir harekatın Iraklı Kürtlerle ciddi çatışmaların çıkması riskini yaratmasından ve Bağdat'taki hassas yapıyı bozmasından çekiniyor" yorumuna yer verdi.

The Times gazetesi, harekatın terör örgütüne psikolojik ve askeri bir darbe olarak tasarlandığı tahminine yer verdi ve "Bu harekat PKK'lılara artık kara harekatından muaf olmadıklarını gösterecek" diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious