WT: Rumlar elektiriklendirdi

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Washington Times gazetesi, Rum Kesimi'nin petrol arama çabaları üzerine patlak veren krizi değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Gambot diplomasisi ile desteklenen uyarılar ve tehditler, Doğu Akdeniz'i elektrikledi" yorumunu yaptı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'de petrol arama çabaları nedeniyle patlak veren kriz, ABD'de yankı buldu. Washington Times gazetesi, "Gambot diplomasisi ile desteklenen uyarılar ve tehditler, Doğu Akdeniz'i elektrikledi" yorumunu yaptı.

Washington Times gazetesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz'de petrol ve gaz arama çabaları ve buna Türkiye tarafından verilen tepkileri "Akdeniz'deki petrol alanı konusunda gerilim artıyor" başlıklı bir haberde değerlendirdi.

Gazete, "Gambot diplomasisi ile desteklenen uyarılar ve tehditler, olası bir büyük petrol ve doğal gaz alanına ilişkin haberlerin, beklenmeyen zenginlik vizyonlarını yarattığı Doğu Akdeniz'i elektrikledi" yorumunu yaptı.

Başlangıç tahminlere göre Akdeniz'de 4 milyar dolarlık petrol bulunabileceğini kaydeden gazete, şöyle devam etti.

ABD'Lİ ŞİRKETLER DE İLGİLİ

"Türkiye'nin var olduğu öne sürülen hazineden pay alma iddialarına meydan okuyan Rum hükümeti, arama yapmak için teklif istedi ve 40 kadar uluslararası şirketin ilgilendiği söyleniyor. Bunlar arasında ABD, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere, Hindistan ve Brezilya'dan şirketler var."

Washington Times, Türk savaş gemilerinin birden bire Limasol limanının güneyinde görünmesinin, karşılaşılabilecek sorunlara dikkat çektiğini öne sürürken diplomatların Türkiye ile Rumlar arasında "tırmanan" gerilimlerin Kıbrıs sorununu çözme çabalarını daha da baltalamasından kaygı duyduklarını da yazdı.

ABD PAPADOPULOS'UN BEKLEDİĞİ DESTEĞİ VERMEDİ

Petrol arama krizi konusunda Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye ve Yunanistan tarafından yapılan açıklamalara da dikkat çeken gazete, ABD'nin bu konudaki yaklaşımı da üzerinde durdu. Gazete, şunları yazdı:

"Diplomatik kaynaklar, Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos'un ABD'li şirketlerin arama çalışmalarına katılması ile Washington'un Rum pozisyonuna destek vereceğini ummuştu. Ancak daha sonra gelen haberlere göre, (ABD) Dışişleri Bakanlığı, sadece arama çalışmaları başlamadan Kıbrıs çevresindeki kıta sahanlığının belirlenmesini önerdi."

Washington Times, diplomatlar ve uzmanlar 1982 tarihli BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni incelerken, bölgede bulunan petrol rezervlerin büyüklüğü konusunda soru işaretlerinin ortaya çıktığını da kaydetti.

POTANSİYEL KATILIMCILARIN TÜRK UYARILARINA TEPKİSİ BELLİ DEĞİL

Analistlerin bölgedeki deniz derinliği nedeniyle sondaj çalışmalarının maliyetinin yüksek olacağını söylediklerini belirten gazete, mevcut tahminlerin her sondaj çalışmasının 20-50 milyon dolara mal olacağını gösterdiğine dikkat çekti.

Washington Times, ilk sondajın ne zaman başlayacağı belli olmadığını belirtirken de "Potansiyel katılımcıların Türkiye'nin uyarılarına ve özellikle deniz kuvvetlerinin Doğu Akdeniz'deki varlığına nasıl bir tepki vereceği belli değil" değerlendirmesini de yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious