Y. Alptekin'den çok tartışılacak öneri

Y. Alptekin'den çok tartışılacak öneri.6886
  • Giriş : 20.12.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 20.12.2008 / 00:07:36

Alptekin, Türkiye'de Namaz saatlerinde hayatın durması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski manken Yaşar Alptekin Habertürk'te Saba Tümer'le Bu Gece'ye konuk oldu. Hacı olmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çeken Alptekin, yaşadığı değişimi anlattı.

Yaşar Alptekin elini göstererek 'Nasıl benim elimde beş parmak varsa ve baş parmak olmadan elim bir işe yaramazsa islamın beş şartınıda insanların yerine getirmesi lazım. İslamın beş şartı içinde de namaz vardır. Suudi Arabistan'da insanlar namaz saatinde alışveriş merkezlerinde bile işi gücğ bırakıp namaz kılıyorlar. Türkiye'de de bu durum böyle olmalı. Atatürk için insanlar 10 Kasım'da insanlar 9'u 5 geçe yollarda durup saygı duruşunda bulunuyorlar. Namaz saatlerinde de insanlar işlerini güçlerini bırakıp namaz kılmalı ve hayat namaz için durmalı'' dedi.

Geçmiş hayatında çok rahat yaşadığını söyleyen Yaşar Alptekin ''Herkes geçmişimi araştırabilir. Bir şeyler bulabilir. Benim hayatım da bir çöplük, karıştaranlarda kedi ve köpek olabilir'' dedi.

KIRILMA NOKTAM SABANCI'NIN CENAZESİ OLDU

"Benim kırılma noktam Sakıp Sabancı'nın cenaze namazı oldu. Ama ondan önce ben bir arayış içinde oldum. R2 ile ilgilendim, uzak doğu felsefesiyle ilgilendim. İnsanın rabbiyle tanışması için bir dibe vuruş şart. Ekonomik boşluklar, eski şöhretinizi bulamıyorsunuz... Ben kimim? sorusunu sormaya başlıyorsunuz. O sırada bir arayış içine giriyorsunuz. Ve birçok insanın yaptığı hatayı yapmaya başlıyorsunuz. bunu gören Rabbim de bana yol gösterdi. Bu da Sakıp Sabancı'nın cenaze namazıydı. "

KEFENİN CEBİ YOK

"Rahmetli Sakıp Sabancı'nın cenaze namazına gittiğimde baktım ki, orada Türkiye'nin en zengin iş adamlarından biri yatıyor. Sahibi olduğu hiçbir şeyi götüremiyor. Götürebildiği yegane şey kefen. Kefenin de cebi yok. Buradaki insanlar bundan bir ibret, bir ders çıkarmıyor. Kimisi saatine bakıyor, kimi insanlar da meşhur birini görmek için etrafına bakıyor. "

SIFIR KİLOMETRE CAHİLDİM

Daha önce hiç cenaze namazı kılmadığını söyleyen Alptekin, "Fatih Camii'nin nerede olduğunu bilmiyordum, bugüne kadar. Sıfır kilometre cahildim. Cenazelerden kaçardım. Düğünleri de sevmezdim, cenazeleri de sevmezdim. Ben o ana kadar ne ezan sesi duymuşluğum vardır, ne de camiiyi görmüşümdür. Ezan sesi duyamayacak kadar sağırdım, camiyi görmeyecek kadar kördüm. Bunu ancak yaşayan bilir. "dedi.

ÇAĞDAŞ BİR MÜSLÜMAN GİBİ YAŞIYORUM

Hayatında çok fazla değişiklik olmadığını söyleyen Alptekin, "5 vakit namazımı kılıyorum. Ondan sonra çağdaş bir müslüman nasıl bir hayat yaşaması gerekiyorsa o şekilde yaşayıyorum. Yine tiyatroya gidiyorum. Yine sinemaya gidiyorum.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*