Ya al ya öl

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Binlerce Türkmen’in yaşadığı Kerkük’te son durum

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağdat Hükümeti, Kürt olmayanlara ’Kenti terk edene 15 bin dolar ve göç alanında arsa’ rüşveti önerdi.

Türkiye’nin müdahalesi tartışılırken, Türkmen yurdunu sahiplenen peşmergeden inanılmaz hamle. Sözde merkezi hükümet, Kürt olmayanlara kenti terk etmeleri için 15 bin dolar ve gidilecek başka bir yerde arazi verileceğini açıkladı.

BU RESMEN AHLAKSIZ TEKLİF

Girişim, 10 milyar varil petrol rezervine sahip Kerkük’ü altın tepsi içinde Barzani ve Talabani’ye sunmak anlamına geliyor... Etnik temizlik için rüşvet önerisi bölgeyi karıştırdı. Diplomatlar, "Türkiye’nin müdahale seçeneğini açık" diyor.

Irak çuvalcının eline kaldı

Askerimizin başına çuval geçirildiği dönemde ABD’nin K.Irak’tan sorumlu komutanı David Petraeus, ödülünü aldı. Bütün Irak’ın komutanlığına atanan Petraeus, dün göreve başladı.

Al parayı git!

Bağdat Hükümeti, referandum öncesinde Kürt olmayanlara Kerkük’ten gitmeleri için 15 bin dolar ve başka yerde arazi veriyor....

Bölgenin Kudüs’ü

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Kerkük kentinde yaşananları aktarırken "Bağdat Hükümeti’nin kurduğu bir komisyonun kararıyla, referandum öncesinde Kürt olmayanlara kenti terk etmeleri için 15 bin dolar ve başka bir yerde arazi öneriliyor" diye yazdı. 10 milyar varil petrol rezerviyle Irak petrolünün yüzde 40’ına sahip Kerkük, savaşın ’büyük ödülü’ ve ’bölgenin Kudüs’ü olarak görülüyor. Arap ve Türkmenler, "Parayı al git" politikasına öfkeli.

’Ahlaksız teklif’ gerdi

Haberde durum şöyle anlatılıyor: Araplar, bu kararı etnik temizlik girişimi olarak görüyor ve sert şekilde tepki göstereceklerini söylüyor. Para teklifi sonrası kentte şiddet arttı. ABD’li bir diplomat, Kerkük’ü Kürt bölgesine katacak olan referandumun sadece kentte değil, çok daha büyük bir bölgede gerginliği artırmasından endişe ettiklerini ifade ediyor. Türkmenler’in yaşadığı Kerkük’le ilgili Türkiye de askeri müdahale seçeneğini açık tutuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious