Ya çocuğum benden değilse paranoyası

  • Giriş : 22.12.2007 / 10:32:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 11:16:36

Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı, bir araştırma kapsamında 47 cezaevinde 190 namus ve töre cinayeti sanığıyla görüşmeler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tübitak ’la ortaklaşa sürdürülen projede cinayetler yüzünden 20 ile 35 yıl hapis cezası alan sanıklarla yaptığı görüşmelerdeki izlenimini aktaran Bağlı şunları söyledi: ‘Töre ve namus cinayeti için kızını, üvey annesini, öz annesini, kız kardeşini, eşini, gelinini öldüren kişiler var.

Bu kişiler kendilerini aşağılanmış hissediyor. Bazı hükümlülerin cinayeti işlemelerine rağmen halen öldürdükleri kişiye karşı hırslarının geçmediğini tespit ettik. Cinayetler planlı ve programlı işleniyor. Eşlerini öldürenler içlerindeki şüpheyi gidermek için çocuklarına dna testi istiyor.’

Cinayet sanıklarının eşlerinin kendisini aldattığını düşündüğünü vurgulayan Bağlı ‘Bu nedenle çocuklarının da başka erkeklerden olabileceğini düşünüyorlar. İçlerindeki kuşku geçmiyor. Bunu gidermek için babalık testi talep ediyorlar.

Bazı hükümlüler bu testle ilgili bizden bilgi istedi’ dedi. Sanıkların, ağır cezaları caydırıcı görmediklerini vurgulayan Bağlı şöyle devam etti: ‘Onlar için önemli olan namuslarını temizlemek. Töre ve namus cinayeti işleyenler büyük takdir görüyor. Namus cinayetleri eğitim, gelir ve statüye bakmıyor.’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious