Ya Erdoğan, ya çok aday

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Başbakan aday olmazsa başka adaylar çıkabilir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Başbakan cumhurbaşkanlığına aday olmazsa milletvekillerinin eğilimleri önemli olur. Başka adaylar çıkabilir. Başbakan aday olursa belki yine aday çıkabilir, fakat belirleyici olmaz" dedi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olmaması halinde AK Parti içinden çok aday çıkacağını söyledi.

Şener, "Ben, ‘Tayyip Bey aday olmazsa cumhurbaşkanlığına şunu çıkarır' gibi bir yaklaşım tarzını yeterli görmüyorum. Bu durumda milletvekillerinin eğilimlerinin önemli olacağını düşünüyorum" dedi. Şener, sorularımıza şu cevapları verdi:

AK Parti cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir tavır alırsa genel seçimde başarılı olur? Cumhurbaşkanlığı seçimindeki hangi sonuç AK Parti'yi seçimde başarıya götürür? Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, AK Parti seçimden tek başına iktidar olarak çıkar. Ben "Tayyip Erdoğan kendisi aday olmazsa cumhurbaşkanlığına şunu çıkarır" gibi yaklaşım tarzlarını yeterli görmüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi Meclis'te gizli oyla yapılacak. Böyle bir durumda milletvekillerinin eğilimlerinin önemli olacağını düşünüyorum. Milletvekillerinin eğilimlerinin ön plana çıkacağını, Meclis'e bu konuda bir isim empoze etmenin de güç olacağını düşünüyorum.

Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olmazsa AK Parti içinden pek çok aday çıkacağını mı söylüyorsunuz? Çıkar, ona da Meclis karar verir.

Tayyip Bey değil, parti grubu belirleyici olur mu diyor sunuz? Grupta milletvekilleri oy verecek.

Söylediklerinizden ya Tayyip Bey ya da çok aday sonucu ortaya çıkıyor. Biliyorsunuz ben bu Meclis'te daha önce iki Cumhurbaşkanı seçiminde bulundum.

Şu anki cumhurbaşkanının seçiminde sizin de oyunuz var mı? Geçmiş seçimlerde kime oy verdiğimi de söylemeyeyim müsaade ederseniz. Ama, Demirel'in seçildiği seçimde de Sayın Sezer'in seçildiği seçimde de Meclis'te oy kullandım. Buradan ve daha önceki süreçlerden edindiğim intiba adaylar çıkabilir. Ama Başbakan aday olursa belki yine aday çıkabilir, fakat belirleyici olmaz. Etkili olmaz çıkan adaylar.

CHP seçime katılmazsa ne olur? Şu anda AK Parti'nin oyları tek başına cumhurbaşkanını seçmeye yetiyor. Bir hukuk tartışması yapıldı ama o tutmadı. Meclis'te toplantı yeter sayısı 184'tür. Her halükarda 184 milletvekili zaten var orada. Zaten eğer açık oylamada toplantı yeter sayısından az oy çıkarsa, Meclis toplanamaz.

Niye zam yapılsın istiyorlar anlamadım

Seçim ekonomisi uygulanmayacağını biz defalarca söyledik. Niye bu kadar çok zam isteniyor? Eskiden vatandaşlar zam istemezlerdi, şimdi zam isteniyor. Ne yapacaksınız kardeşim, niye seviyorsunuz bu zamlara, ben anlamadım. Tarihte Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu güne kadar ilk kez bir hükümet elektriğe zam yapmadığı için eleştirilmektedir. İlk defa, tarihte bunun hiçbir örneği yoktur. Ben zamlardan şikayetçi olanlara kızmıyorum, haklı da buluyorum. Bu doğal bir durum. Ancak, "Niye zam yapılmıyor" diye itiraz edenleri de anlamıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious