Ya gerçek olsaydı!

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Kurtarma tatbikatında sedye zamanında gelmeyince tatbikat iki defa tekrarlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğulmak üzere olan birini kurtarma tatbikatı yapılırken sedyenin zamanında gelmemesi üzerine kısa süreli kargaşa yaşandı. Yaklaşık 5 dakika gecikmeyle gelen sedyenin ardından tatbikat ikinci defa tekrarlandı.
Yaz aylarının gelmesiyle beraber artan boğulma olaylarını önlemek amacıyla değişik önlemler alınmaya başlandı. Yeni çıkarılan yasa ile plajlarda kurtarma elemanı ve doktorların bulundulması zorunluluğu getirilmesinin ardından Sarıyer Belediyesi bu yönde çalışmalara başladı. 12 plaj için 120 özel kurtarma elemanına seminer veren Sarıyer Belediyesi yaklaşık 3 hafta ilk yardım ve kurtarma eğitiminin ardından Kilyos Plajı'nda bir kurtarma tatbikatı düzenlendi.

Tatbikat ilk olarak boğulmak üzere olan birinin farkedilmesi ile başladı.Bir şahsın boğulduğunu farkeden kurtarma ekipleri, botlara atlayarak boğulmak üzere olan şahsa müdahalede bulundu. Can simiti yardımı ile sahile çıkarılan şahsa ilk olarak sunni tennefüs ve kalp masajı gibi değişik müdahalelerde bulunuldu. Sahsın nefes alıp almadığı kontrol edildikten önce sunni teneffüs ardından vatandaşların meraklı bakışları arasında kalp masajı yapıldı. Buraya kadar gerçeği aratmayan kurtarma tatbikatta zaman zaman aksilikler de yaşandı. Tıbbi müdahaleyi yapan görevlinin ısrarla 'sedye nerde?' sorusu yaklaşık 5 dakika cevapsız kaldı. Sedyenin gelmemesi üzerine tatbikat yarıda kesildi. Sedeyenin 5 dakika sonra gelmesi üzerine tatbikat daha sonra tekrarlandı. Boğulma tehlikesi geçiren şahsa gedekli madahaleler yapıldıktan sonda sedye ile ambulansa alınarak hastaneye sevk edildi.

Sarıyer Belediyesi Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Dr. Serdar Taş, son dönemlerde plajlarda artan boğulma olaylarına dikkat çekerek,"Yaz aylarında boğulma olaylarının artması üzerine plajlarda kurtarma ekibi ve doktorun bulundurulma zorunluluğu getirildi. Sarıyer Belediyesi olarak, üzücü olayların yaşanmaması için 12 plaj için 120 kişiye semire verdik. Ayrıca plajda ambulansın yanında olaya zamanında müdahale etmek için botlar bulunduruyoruz. Burada vatandaşlarımızın üzücü bir olayla karşılaşmamaları için elimizden geleni yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Vatandaşlar alınan önlemleri destekliyor. Cihan Kalafat isimili bir vatandaş plajlarda cankurtarma ekibinin bulundurulmasının hayati öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Plajlarda can kurtarma ekibi bulunması çok önemli ve geç kalınmış bir çalışma olarak görüyorum. Burda can kurtarma ekibinin bulunması burdaki vatandaşların güvenliği için çok önemli. İnşallah üzücü olay yaşanmaz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious