Ya gürültü duracak ya faaliyet!

Ya gürültü duracak ya faaliyet!.4195
  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Vali Güler’den 7 gün süreyle kapatılan eğlence mekanlarının sahiplerine sert uyarı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Valisi Muammer Güler, boğazda yüksek sesle yayın yaparak gürültü kirliliğine neden olan eğlence yerlerine verilen 7 günlük faaliyetlerini durdurma kararına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Gürültüyü durdurmayanın faaliyetlerini durdururum. Bunu bilsinler, ya gürültü duracak ya faaliyet duracak" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, bugün öğle saatlerinde gelerek incelemelerde bulunduğu Ortaköy Hatice Sultan Yalısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Boğazdaki eğlence yerlerinin gürültü kirliliğine neden olmaya devam etmeleri halinde faaliyetleri durdurmalarına devam edilecek mi?" sorusuna Vali Güler, "Sektör temsilcilerinin aralarında toplanıp, aralarındaki faaliyet tarzlarını belirlemeleri lazım. Gürültüyü durdurmayanın faaliyetini durdururum. Bunu bilsinler. Ya gürültü duracak, ya faaliyet duracak. Biz kimsenin turizm sezonunda eğlence söktörünün akıbete uğramasını istemiyoruz. Ama idareyi buna mecbur etmişlerdir, kendilerini de bunun farkındadır. Bunu artık sonuca bağlamanın zamanı geldi" dedi.

2872 sayılı çevre kanununda Nisan ayında bir değişiklik yapılarak yeni bir kanunun çıkarıldığını hatırlatan Vali Güler, "Bu kanundaki değişiklik, gürültü kirliliğine neden olan kuruluşlarla ilgili olarak öncelikle ikazda bulunulacağı, para cezası verileceği, para cezalarının daha sonraları artırılarak tatbik edileceği, bunu yapmayanların da faaliyetini durdurulması kararı verileceği yönünde öngürüldü. Yaz sezonunun başlangıcından itibaren tüm eğlence yerlerinde periyodik olarak denetlemelerde bulunduk. Bu denetimlerde 15 firmaya birkaç kez 13 bin YTL para cezası verildi. Kendilerine gürültü kirliliğini önlemeleri konusunda ikazlarda bulunuldu. Tabi Büyükşehir Belediyesi’nde de sektör temsilcileriyle bir toplantı yapıldı. Bu gürültü kirliliğinin önlenmesi için tedbir alınması gerektiği söylendi. Ama bu gürültü devam etti. Anadolu Yakası’ndan binlerce, onbinlerce insanın şikayeti geldi. Sabaha kadar uyuyamadıklarını söylediler. Bu gürültüleri kesmeyen 11 firma için çevre kanunun verdiği yetkiyle faaliyetlerini 7 gün durdurma kararı verdik. " dedi


Gürültü kirliliğinin idari yaptırımla sonuçlanmasını istemediğini ifade eden Vali Güler, sektör temsilcilerinin kendi aralarında toplanarak bir sonuca varmaları gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious