Ya Kıbrıs ya da AB açmazına girmeyiz

Ya Kıbrıs ya da AB açmazına girmeyiz.11015
  • Giriş : 14.11.2008 / 22:47:00

Çiçek: AB'ye tam üyelik için "ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği hedefi yaklaşımı" içinde değiliz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmak istediklerini, ancak "ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği hedefi yaklaşımı" içinde olmadıklarını ifade ederek, "Türkiye katiyen 'Ya Kıbrıs ya Avrupa Birliği, kırk katır kırk satır' açmazına giremez, biz bunu kabul etmeyiz" dedi.

KKTC'nin 25. kuruluş yıldönümü kutlamaları için Lefkoşa'da bulunan Cemil Çiçek, burada AA ve TRT'ye yaptığı açıklamada, AB ile müzakere sürecini sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz Avrupa Birliği'ne tam üye olmak istiyoruz. Bu bizim arzumuz, bu devletin de politikası. Karşılıklı taahhütlerimiz var. Ama ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği hedefi yaklaşımı bizde yok. Yani ya Kıbrıs ya Avrupa Birliği. Hiç kimse bize böyle birşey yaptıramaz. Çünkü biz bu işlere başladığımızda, özellikle 1999'dan bu tarafa, Kıbrıs, Avrupa Birliği'nin şartı değildi. Kopenhag kriterleridir müzakerelerin şartı. Kopenhag kriterlerinde Kıbrıs yok ki. Bu o çevrelerin yaptığı bir ayak oyunudur."

Avrupa Birliği'nin bir siyasal ve ekonomik güç olduğunu ifade ederek, "Ama sorun çözen bir güç değildir" diyen Çiçek, şöyle devam etti:

"Bir stratejik güç olacaksa Türkiye olmadan bu olamaz. Herkes Türkiye'nin değerinin iyice farkında olmalıdır. Türkiye'nin katkısı olmadan bir Ortadoğu sorunu çözülemez, Kafkaslar'daki sorun çözülemez. Avrupa Birliği, sorun çözen bir güç olsaydı Avrupa'nın tam ortasında Kosova'da, Bosna-Hersek'te bu kadar kan döküldü, bunları çözerdi. NATO'nun katkısıyla, ABD'nin ve Türkiye'nin katkısıyla bu işler çözülür. Onun için Türkiye, Avrupa Birliği'ne bir yük değil, Avrupa Birliği'ne önemli katkılar sağlayan ve buna karşılık da Türkiye'nin de menfaatleri olan bir işbirliği arzusudur. Biz bunu samimiyetle sürdürürüz. Ama olmadı diye de dünyanın sonu gelmiyor, bunu da kesin bilmesi lazım. Ve Türkiye katiyen 'Ya Kıbrıs ya Avrupa Birliği, kırk katır kırk satır' açmazına giremez, biz bunu kabul etmeyiz."

Cemil Çiçek, "Türkiye ve KKTC olarak baştan beri Ada'da adil ve kalıcı bir barış için ellerinden geleni yaptıklarını" belirterek, "Çözüm olsun diye bir çözüm, çözüm değildir. İleride daha da büyük çıkmazlara sokabilir" dedi.

Türkiye'nin garantörlüğü olmadan bir çözümün olamayacağını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

"Garantiler olmasaydı bu halk bu adada olmazdı. Karşı taraf güven vermediği için, garantiler Londra-Zürih Anlaşması'na kondu. Karşı tarafın yaptığı bir sürü insanlık dışı iş var, işlem var. Onun için de Türkiye Yunanistan ve İngiltere de garantör. Türkiye'nin garantörlüğü olmadan bir çözüm olması mümkün değildir. 'Biz değiştik, biz farklıyız artık' deseler de zaman zaman bunların değişmediğini görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*