Ya silahı, ya demokrasiyi tercih edersiniz!

  • Giriş : 20.11.2007 / 13:07:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 15:23:48

Erdoğan, ''AKP'yi bir savaşçı gibi gösteren siyasetçiler önce demokrasiyi kavrasın"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, “AK Parti’yi savaşçı gibi ortaya sürme gayreti içine giren sözde siyasetçilerin daha demokrasiyi kavrayamadığını” söyledi.

Erdoğan, PKK’yla mücadele konusunda MHP lideri Devlet Bahçeli başta olmak üzere muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. Konuşacak hiçbir şeyi olmayanların yatıp kalkıp terörü konuştuklarını, Türkiye’nin gündeminin sadece terör olmadığını kaydeden Erdoğan, hem terörle mücadele edeceklerini hem de ülkenin diğer sorunlarında mesafe alacaklarını ifade etti.

“Olayı sadece teröre kilitlerseniz... Sanki 2 ay önce başladı, bu ülkede terör. Terör bu ülkede 30 yıldır var” diyen Erdoğan, bunun siyasi, diplomatik, askeri boyutu olan bir mücadele olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Biz bu konuda çok fazla konuşmak istemiyoruz, bu konuda da iş yapmak istiyoruz” diye konuştu.

AK PARTİ’Yİ SAVAŞÇI GİBİ ORTAYA SÜRMEK İSTEYENLER

Erdoğan, AK Parti’yi terörizm ve teröristle yan yana getirmenin, “büyük bir gaflet” olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“Özellikle vurgulamak istiyorum. Bu konuda AK Parti iktidarının şu ana kadar ne yaptığı, şu anda ne yapmak istediği ortadadır. AK Parti’yi affedersiniz, bir savaşçı gibi ortaya sürmek, bir savaşçı edasıyla bu ülkede dolaştırma gayreti içerisine giren sözde siyasetçiler, şunu bilsinler ki demokrasiyi daha kavrayamamışlar. Önce demokrasiyi kavrasınlar. Bizlerin, daha önce birilerinin yaptığı gibi ovaya filan kimseyi davet ettiği yok. Biz, demokratik bir ortamda bu mücadelemizi sürdüreceksek, o zaman bir tercih yapmak durumundayız. Ya silahı tercih edersiniz, ya demokrasiyi tercih edersiniz. Ya silahı tercih edenlerle beraber olursunuz veya barışı, sevgiyi kendine şiar edinmiş olanlarla beraber olursunuz. Bu tercihi yapmak durumundasınız. Bizim söylediğimiz budur. Meydanlarda güvercin uçurmak kolay... Güvercin bol, herkes uçurur. İcraat, icraat...Öyle güvercin uçurmakla bu olmuyor. Bir taraftan güvercin uçur, öbür taraftan gel bu ülkenin barış dinamiklerine fitili koy ve ateşle...Yok böyle bir şey. Bunu bir defa çok iyi bileceksin ve bunu da kimse yutmaz. Yutmuyor da...Benim Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Kürt kökenli vatandaşım, kardeşim de yutmaz, Doğudaki de yutmaz, 7 bölgesindeki de yutmaz. Zaten yutmuyor da...?

KÜRTLER KARDEŞİM TABİİ

Erdoğan, birilerinin kalkıp “Ama bunlar Kürtlere ‘kardeşim’ dedi” dediğini belirterek, “Ee ne diyeceğim? kardeşim tabii... Kardeşim. Benim Kürt de kardeşim, Türk de kardeşim, Laz, Boşnak, Arnavut da hepsi kardeşim benim. Yani bu ülkenin kadim değerlerini benimsemiş herkes benim kardeşim. Ama siz bunu kavrayamadığınız içindir ki ülke bugünlere gelmiştir. Biz de bunu kavradığımız içindir ki Güneydoğu Anadolu bölgesinin, Doğu’nun açık ara önde bir numaralı partisi olduk. Böyle olduk” diye konuştu.

AK Parti’nin Tunceli hariç 80 ilde milletvekiliyle Mecliste temsil edilmesinin nedeninin bu olduğunu belirten Erdoğan, halkın duygularını kendilerinin paylaştığını, onlarla hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın kendilerinin el ele omuz omuza olduklarını, diğerlerinin ise olamayacağını kaydetti. Erdoğan, hiçbir siyasi partinin AK Parti’nin gösterdiği özveriyi gösteremediğini ifade ederek, o bölgelere gidip miting bile yapamadıklarını, kendilerinin ise istisnasız her yerde gittiklerini belirtti. “Farkımız bu... Bugün de aynıyız. Olaya tek boyutlu bakmıyoruz” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

SENDEN HAREKAT EMRİ ALMADIK Kİ

“Şimdi kalkmış, ‘Ee biz tezkereyi verdik’... Verdin ne olmuş? ‘Ne duruyorsun?’ diyor. Bir dakika ya... Biz tezkereyi aldıysak, senden harekat emrini almadık ki... Sadece tezkere aldık. Bu tezkerenin içinde ne yazdığı da belli. Bunun zamanını, şümulünü bu Hükümet belirleyecek. Bu orada yazıyordu, okumadın mı? Okudun. Şimdi biz bunu ilgili kurumlarla istişaresini sürekli yapıyoruz. Askerimizle sürekli istişare ediyoruz. Ama ikide bir çıkarsan, dersen ‘ne bekliyorsun, ne duruyorsun?’ Kusura bakmayın, bu devlet adamlığına yakışmaz. Bunu bir defa bilelim. Bu liderliğe yakışmaz. Biz affedersin eli silahlı kovboylardan değiliz. Yeri geldiği zaman onu kullanacak olan güvenlik güçlerimiz, yeri geldiğinde kullanmasını da bilir. Ama siyasetçiden bu beklenmez. Siyasetçiden yönetim, aklıselim beklenir.”

DİPLOMATİK ÇERÇEVESİNİ DE HALLETMEK İÇİN

Kendilerinden kimsenin duygusallık beklememesini isteyen Erdoğan, aklıselimle, akılla, bilgiyle, tecrübeyle, ilgili kurumlarla bunun çalışmasını yaptıklarını ve yapacaklarını bildirdi.

Erdoğan, mücadelenin siyasi, askeri ve diplomatik boyutu olduğunu yineleyerek, “Niçin Körfez ülkelerinde benim bakan arkadaşlarımı dolaştırdım? Niçin AB üyesi ülkelerinde arkadaşlarım niçin şu anda sürekli dolaşıyor? Amerikalara kadar niye gittik? İşte bunların bütün diplomatik çerçevesini de halletmek için... Yarın uluslararası hukuk karşısında güçlü olmak için bunları da yaptık, yapıyoruz” diye konuştu.

Gelinen noktada kimsenin bu konuda Türkiye’nin karşısında olmadığını belirten Erdoğan, herkesin “Türkiye’nin haklı olduğunu öğrendiği için” Türkiye’nin yanında yer aldığını söyledi. PKK’nın da eski desteğini bulamadığını ve ve bulamayacağına işaret eden Erdoğan, “Er geç bu işi de başaracağız ama bu böyle hop oturup hop kalkmakla olmaz, akılla, bilgiyle, tecrübeyle, aklıselimle olacak. Bunu da kavramayanlara bu duyurulur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious