Yaban kuşları korkulu rüya

  • Giriş : 01.02.2006 / 00:00:00

Kuş gribi salgınından sonra özellikle yabani kuşlara düşman gözüyle bakılması ve saldırıların artaması veteriner hekimleri ve yabani hayvanları koruma derneklerini endişelendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Grip vakalarından sonra yabani kuşlara yönelik saldırıların arttığını ve bunun endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çeken Yıldız, "İnsanların kuğu, şahin, güvencin gibi insanlara hiç bir zararı olmayan kuşlara karşı saldırıları arttı. Her gün yabani bir kuş sürüsüne saldırıldığı ihbarı geliyor. Kuğular bile bu saldırıdan nasibini alıyor." dedi.

Kuşların 'birer hastalıklı mahluk' gibi anlatılmasının çocuklar üzerinde olumsuz davranışlara yol açabileceği uyarısında bulunan Yıldız şu uyarılarda bulunuyor: "Artık çocuklar ne zaman bir serçe, ya da bir kuş görseler taşlıyorlar. Bu durum çocukların hayvan sevgisini daha başlamadan yok ediyor. Özellikle çocuklara kuş giribi doğru anlatılmalı ve yabani kuşlar suçlanmamalıdır. Aksi taktirde çocuklar doğanın en güzel renklerinden olan kuşlara birer düşman gibi bakacaktır."

Evde beslenen muhabbet kuşlarının bile geri verildiğini ya da salındığını anlatan Yıldız, bu konuda anne ve babalara büyük görev düştüğünü hatırlatıyor.

Yıldız, "Yabani hayvanlarla temas zaten çok zordur. Çocuklar bu hayvanları tutamayacaklarına göre kuşlar kötülenmemelidir. Çocuklara şu öğütlenebilir; ölü kuşlara dokunulmaması istenebilir. Bunun dışında zaten yabani kuşlar insanları kendilerine çok yaklaştırmaz." bilgisini veriyor.

Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Nagihan Yaman'da eti yenmeyen kuşların bile avlanılmasının bu durumdan kaynaklanabileceğini ifade ediyor.

Yabani hayvanlardan doğrudan hastalık bulaşmasının mümkün olmadığını kaydeden Yaman, "Yabani hayvanlar dışkısı evcil kanatlılara temasıyla kuş gribi bulaşabilir. Dolayısıyla yabani hayvanların doğrudan insanlara hastalık bulaştırması mümkün değil. Zaten bu konuda gereken tedbirler alındı. Tavuk gibi gıda için beslenen kanatlılar entegre tesislerde yetiştirildiği için yabani hayvanlarla hiç bir teması olmuyor." uyarısında bulunuyor.

İl Çevre Orman Müdürlüğü Doğa ve Milli Parklar Koruma Şube Müdürlüğü de, bu konuda avcılarla görüşme yaparak eğitim verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious