'Yabancı avına' çıkan ırkçı Belçikalı pişman

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Belçika'nın Anvers kentinde geçtiğimiz hafta yabancı kökenlileri hedef alan seri cinayetlerin zanlısı ırkçı Belçikalı genç işlediği suçlardan pişman olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

18 yaşındaki Hans Van Themsche'yi savunmak için tayin edilen avukat Bart Herman, "Müvekkilim işlediği suçların bilincinde. Yaptıklarının ne kadar kötü olduğunun farkında olan Hans, işlediği suçlardan dolayı pişman. Müvekkilim ayrıcı işlediği suçların ağır ceza gerektirdiğini biliyor ve cezasını çekmeye razı." şeklinde konuştu. Avukatına göre, başörtüsünden dolayı bir Türk kadını ağır yaralayan ve zenci genç bir kadınla yanındaki bebeği öldüren 'dazlak' genç saldırıları gerçekleştirdiği anda uyuşturu yada ilaçların etkisinde değildi. "Bugün benim son günüm, yabancı avına çıkıyorum" şeklinde ardında bir not bırakan Belçikalı gencin intiharı göze aldığından dolayı ağır bir depresyon geçiriyordiği ifade ediliyor.

Öte yandan gündüz vakit Anvers şehir merkezini kan gölüne çevirerek Belçika'yı dehşete düşüren ırkçı saldırganın tutukluluk süresinin üç ay uzatılmasına karar verildi. Belçika hukukuna göre, yakalanarak tutuklanan bir zanlının beş gün içinde bir üst mahkeme tarafından tutukluluk halinin devam edip etmemesine karar vermek zorunda. Mahkeme salonuna hastanede tedavi gördüğü için gelemeyen ırkçı saldırganın Anvers'teki Stuivenberg Hastanesinde 24 saat boyunca iki gardiyan tarafından gözetim altında tutulduğunu ve yatağına kelepçeli olarak tedavisinin sürdürüldüğü kaydedildi. Irkçı saldırganın Flaman bölgesinde sadece Bruges kentindeki bulunan 'hapis-hastane' kompleksinde yatak boşaldığı anda Anvers'ten Bruges'e nakledileceği bildirildi.

Belçika'nın birçok şehrinde ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını kınayan protesto eylemleri düzenleniyor. Brüksel'de ırkçı saldırıların siyasi sorumlusu olarak görülen aşırı sağ görüşlü Vlaams Belang (VB) partisi önünde yapılan eyleme katılan üç bine yakın kişi son zamanlarda artan yabancı düşmanlığını protesto etti. VB'nın yabancı düşmanlığını körüklediğini ifade eden konuşmacılar partinin devletten alacağı seçim süsbansiyonların kesilmesini talep etti. "Tehlikede olan asıl bizleriz" şeklinde pankartlar açan eylemciler, ırkçılığı kınayan sloganlar attı. Miting alanında bir konuşma yapan CDH partinin Türk asıllı kurmaylarından Halis Kökten, "Ben kendi çocuğum tarafından sorguya çekildim. 'Baba bu katliam neyin ürünüdür, bizler emniyette değil miyiz?' sorusuna cevap vermekte zorlandım. Çocuklarımızın yarınlarını nasıl garanti altına alacağız?" diye sordu. Anvers'ten sonra Brüksel'de de çeşitli sivil örgüt kuruluşları tarafından düzenlenen yabancı düşmanlığını protesto eylemlerine çok sayıda Belçikalı vatandaşın katıldığı gözlemleniyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious