Yabancı bankalara aşırı misafirperveriz

Yabancı bankalara aşırı misafirperveriz.4561
  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

İş Bankası Genel Müdürü Özince, Türk bankacılık sisteminin yabancılara karşı tutumuna sitem etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’den sitemkar çıkış geldi. Almanya’da bankacılık yapmaya çalıştıklarında karşılarında her türlü engeli bulduklarını söyleyen Özince, Türk bankacılık sisteminin ise yabancılara karşı sınırsız bir alicenaplık içinde olduğunu söyledi.

Özince konuyla ilgili olarak “Almanya’da bankacılık yapmaya çalıştık. Ancak oradaki otorite Türk işçi mevduatında bile büyümemizi yavaşlattı. Bunu bilinçli yaptılar. Biz ise çok alicenapız, aşırı misafirperveriz. Diyorlar ki ’Yunan bankaları bile geliyor Türkiye’de banka alıyor. Siz de gidin Yunanistan’da alın.’ Bir kere bize ne kadar hüsnü kabul gösterirler. Önce onu değerlendirmek lazım. Kendi deneyimlerimizden biliyorum ki, bizi yavaşlattılar. O yüzden bazı çekincelerim var. Bir de tabii rasyonelliğe bakarız. Örneğin Yunanistan çok cazip bir pazar değil. Belki doğuda ve güneydeki büyüme potansiyellerine bakmak daha doğru olacaktır” diye konuştu.

Ersin Özince, bankanın 2006 faaliyetlerini aktaracağı basın toplantısının öncesinde bir grup gazeteci ile İş Kule’nin 40’ıncı katında bir araya gelerek güncel konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Özince, yeni bir atılım hamlesi başlattıklarını, hedeflerinin en büyük şubeli, en geniş kadrolu, her alanda lider banka olduğunu söyledi. Faaliyet gösterdikleri coğrafyada en büyük sermayeli şirket olduklarına dikkat çeken Özince’nin satır başları ile değerlendirmeleri şöyle oldu:

Halk Bankası gündemimizde yok

* Halk Bankası ile ilgilenmedik. Rakiplerimizden biri Halk Bankası’nı alsa da dengelerin değişeceğini öngörmedik. Bizim 2000 yılında pazar payımız yüzde 7.5 civarında idi. Şimdi yüzde 15.5’i geçti. Zaten biz İş Bankası’nın üzerine bir İş Bankası daha eklemişiz. Büyümek için satın almaya ihtiyacımız yok. Bir ara Adabank ile ilgilenmiştik. O da sonra rafa kalktı.

Kollektif sermayenin gücü olan bir bankayız
* İş Bankası’na ortak almayacak mısınız? diye soruyorlar. İş Bankası zaten kollektif sermayenin gücü olarak kuruldu. Kuruluş amacı buydu. Bunu niye ters yüz edelim. Hem zaten şu an 200 bini İş Bankası’nda 230 bini bağlı iştiraklerde 430 binin üzerinde sermayedarımız var. Buna bir de 40 binin üzerindeki Sandık üyesi İş Bankalıyı katarsanız 500 bin kişilik bir güçten söz ediyoruz.

Kredi geri dönüşlerinde sıkıntı olduğunu biliyoruz
* Kredi geri dönüşlerinde bir sıkıntı olduğunu biz de hissediyoruz. Bir kere kredi kartında sektörün sorunlu kredi oranı yüzde 8’leri geçti. Yani her 100 kart sahibinden 8’i ödemede zorluk çekiyor. Bu önemli bir gösterge. Biz bundan önce hep sektör ortalamasının dörtte biri hatta beşte biri oranında sorunlu kredi ile çalıştık. Ancak son dönemde bizdeki sorunlu kredi oranı da sektör ortalamasının yarısına yani yüzde 4’e ulaştı.

Munzam sandık isterse hisselerini satabilir

* İş Bankası’nı büyüterek ortaklarımızı mutlu ettiğimizi düşünüyorum. Munzam sandığın İş Bankası’nda biliyorsunuz yüzde 40’ın üzerinde hissesi var. Bugünkü piyasa değeri üzerinden değerlendirseniz 5 milyar doların üzerinde bir rakamı ifade eder. Yaklaşık 40 bin üyemiz var. Satmaya yanaşacaklarını sanmıyorum. Ancak satmış olsalar hatırı sayılır bir gelirin sahibi olurlar.

F1 pistine çıkmak için 500 milyon dolarlık dönüşüm projesi başlatıldı
İş BankasI Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın Türk bankacılık tarihinin en kapsamlı projelerinden biri olan “müşteri odaklı dönüşüm projesi” başlattığını ve proje için 500 milyon dolara yakın bir harcamanın söz konusu olduğunu bildirdi.

Özince, bankanın geçtiğimiz yıl yurtiçinde 880 şube, 2 bin 834 bankamatik, 911 netmatik ve 103 kasamatiğe ulaştığını, bu yıl çalışan sayısını 19 binden 20 bine çıkarmayı planladıklarını bildirdi. Bankacılık sistemi içinde özel sermayenin ulusal nitelikli en büyük bankası konumundaki İş Bankası’nın, bu özelliğini yarınlara daha güçlü bir şekilde taşıma yolunda çok önemli bir adım atarak Türk bankacılık tarihindeki en kapsamlı projelerden biri olan “müşteri odaklı dönüşüm projesi” başlattığını bildiren Özince, çok kapsamlı bir yeniden yapılandırma inisiyatifi olan projede dünyada kendi konularında uzmanlıklarını kanıtlamış önemli danışmanlarla çalıştıklarını söyledi.

Bütün banka çalışanlarını ilgilendirecek proje için 500 milyon dolara yakın bir harcamanın söz konusu olduğunu aktaran Özince, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“16 milyon müşterimiz var. İtiraf etmeliyim ki bugüne kadar çok fazla müşteri odaklı bir çalışma içinde olmadık. Müşteri ihtiyacına uygun daha proaktif bir çalışma içinde olmalıyız. Bu yatırımın yarısı teknolojiye gidecek. Personel eğitimi de önemli bir yer tutacak. Amaç Formula pistinde dünyanın en güçlü otomobili de gelse onunla yarışabilmek.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious