Yabancı dil eğitimi ne zaman başlamalı?

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatında 4'ncü sınıftan itibaren başlatılan dil eğitiminin özel okullarda 4 yaşına kadar inmesi bilim ve eğitim çevresini ikiye bölüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocuğun 3 yaşına kadar ana dilini gayet rahat konuştuğunu, 3-6 yaş arasında da en az 3 dili öğrenebilecek bir beyin yapısı oluştuğunu ifade eden Eyüboğlu, şunları söyledi:

''Çocukların çok kolay dil öğrenebilme yetenekleri çoğu kişinin dikkatini çekmiştir. Çünkü, çocuklar için 0-5 yaş arası dönem yabancı dil öğrenme açısından hayati öneme sahiptir. Doğumdan itibaren 5 yaşına kadar çocuğun beynindeki nörofizyolojik mekanizma çok faaldir ve bu mekanizmanın yardımıyla dil otomatik olarak beyne kaydedilmektedir. Çocuk duyduklarını adeta bir kasete kaydedercesine beynine kaydetmektedir.

Bu dönemden sonra bu mekanizma özelliğini kaybetmekte ve kayıt özelliği azalmaktadır. Daha süt emme dönemindeyken çeşitli sebeplerle aileleri tarafından kaybedilip vahşi hayvanlar tarafından büyütülen çocuklar hakkında kayıtlı araştırmalar var. İnsanlar tarafından sonradan bulunup büyütülen bu çocukların 5 yaşını geçmiş olanlarına konuşmayı öğretebilmek mümkün olamamıştır.''

Yabancı dil eğitiminin erken başlatılmasının veliden para koparma yöntemi değil, önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Eyüboğlu, ''Verilen eğitim yönetmeliklere uygundur. Türkiye Özel Okullar Birliği olarak, devlet okullarında da yabancı dil eğitiminin müfredata 4 değil, anaokulundan itibaren dahil edilmesini öneriyoruz'' dedi.

Eyüboğlu, bir çocuk yabancı dili 16 yaşına kadar öğrenememişse, bu yaştan sonra öğrenmesinin zor olduğunu, 40 yıllık eğitimcilik yaşamında bunun çok sayıda örneğine şahit olduğunu kaydetti.

-BİLİMSEL YAKLAŞIM-

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Yabancı Diller Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (YADİM) Müdürü Doç. Dr. Zuhal Okan ise yabancı dil eğitimine başlama yaşının bilim ve eğitim çevrelerini ikiye böldüğünü vurguladı.

Ders kitaplarında bile yabancı dil eğitimine başlama yaşı konusunda çelişkili bilgiler olduğuna dikkati çeken Okan, şunları kaydetti:

''Benim kişisel görüşüm yabancı dil eğitiminin erken başlamamasıdır. Çünkü, öncelikle çocuğun anadilini çok iyi öğrenmesi gerektiği kanaatindeyim. Çocuğun beyin gelişimi başka bir dili öğrenmeye yeterli değil ve telaffuzu çok zordur. Buna rağmen bu eğitime zorlanan çocuğun 15-16 yaşına geldiğinde bu kez anadil eğitiminin de yeterli olmadığına tanık oluyoruz.''

Okan, tartışmalara son vermek için Türk insanının beyin yapısına uygun dil eğitimine başlama yaşıyla ilgili çok geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılmasının da konuya açıklık getireceğine inandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious