'Yabancı doktor açığın bir kısmını kapatacak'

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki yaklaşık 100 bin hekimin yarısı kadar daha hekime ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunlar ülkedeki hekim açığının bir kısmını kapatacaktır. Ama meselenin bütünü bununla alakalı değildir. Tıp fakültelerinin ve burada okuyan öğrenci sayılarını artırarak, kaliteli eğitimden taviz vermeden hekim sayısını artırmalıyız.'' dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve Danino firması tarafından desteklenen ''D Vitamini İle Gülümseyen Gelecek'' kampanyası bugün Swissotel'de yapılan toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Şükrü Hatun, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Mehmet Rıfat Köse ve Danone firmasının yetkilileri ile bazı sporcu ve sanatçılar katıldı.

Toplantıda Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Mehmet Rıfat Köse kampanya detayları hakkında bilgi verdi. D vitamini damlalarının ücretsiz olarak dağıtılacağını belirten Köse, amaçlarının bebeklerde görülen raşitizm hastalığını yüzde 50 azaltılmak olduğunu söyledi.

Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, anne ve çocuk sağlığı konusunda kararlı olduklarını söyledi. Türk kültüründe çocuğun cennet kokusu olarak bilindiğini ifade eden Bakan Akdağ, "Biz bugün çocuklarımıza ücretsiz D vitamini verebilecek konuma geldik. İçerisinde bulunduğumuz yılda da hamile olanlara da D vitamini desteğine başlayacağız. Hem anneleri hem de çocukları D vitamini açısından güçlü kılacağız. Bizim kültürümüzde çocuk cennet kokusu olarak biliniyor. Anne ve çocuk sağlığı konusunda çok kararlıyız. Ciddi mesafeler aldık, ancak yeterli değildir." şeklinde konuştu.

Bakan Akdağ, kampanyanın başlatılması için salonda bulunan Can adlı bebeğin uyumak üzere olması nedeniyle konuşmasını kısa kesmek zorunda kaldı. Bakan Akdağ, ardından Can bebeğin damlasını annesine verdi.

Toplantı sonunda sahneye çıkan Nükhet Duru, kampanya için hazırlanan şarkıyı Bakan Akdağ, sporcu ve sanatçılarla birlikte söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, programdan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Yabancı doktorlar Güneydoğu'daki hekim açığını kapatacak mı?" sorusu yöneltilen Bakan Akdağ, bu konudaki tartışmaların asıl amacından saptırıldığını söyledi. Bakan Akdağ, "Bu husustaki tartışmalar asıl amacından saptırılıyor. Türkiye'ye gelip çalışabilecek doktorlar, Türkiye'deki hekim sayısını artıracak ve hekim açığının bir kısmını kapatacaktır. Ama meselenin bütünü bununla alakalı değil. Türkiye'de son 2 senedir hekim sayısının artırılması gerektiğine işaret ediyoruz. Bu konuda YÖK ile görüşüyoruz. Tıp fakültelerinin ve burada okuyan öğrencilerin sayısını artırarak, tabii ki kaliteden taviz vermeden hekim sayısını artırmalıyız. Ülkemizin geleceği için buna ihtiyaç var.'' şeklinde yanıt verdi.

Türkiye'de hekim sayısının yaklaşık 100 bin oluğunu belirten Bakan Akdağ, "Ancak bu hekimlerin hepsi doğrudan hekimlik görevini yürütmüyorlar. Türkiye'de hekim sayısı 100 binin yarısı kadar daha artmalı ki, ülkenin geleceğine, sağlığına ümitle bakabilelim. Hem vatandaşımızın hem de hekimlerin sayısının artımasına ihtiyaç var.'' dedi.

Bir gazetecinin ''Ülkeye dışarıdan ithal bakan da gelecek mi?" sorusuna Bakan Akdağ, gündemlerinde böyle bir konunun bulunmadığı şeklinde yanıt verdi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious