'Yabancı doktorlara zorunlu hizmet yok'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yabancı doktorların zorunlu hizmete tabi tutulmasının yasal olarak da mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara 112 Komuta Kontrol Merkezi açılış töreni sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Zorunlu hizmet konusunda mahkeme kesin karar vermediği için bakanlık yeni mezunlara diploma onaylamıyor bu konuda şikayetler var. Bu doğrumudur?" şeklindeki bir soru üzerine Bakan Akdağ, "Temmuz ayından itibaren mezun olan hekim arkadaşlarım veya uzmanlarımız Devlet Hizmet Yükümlülüğü yasasına tabi oldu. Söz konusu yasa ile ilgili olarak Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) itirazı üzerine Danıştay Başbakanlık genelgesini durdurdu. İki maddenin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek kanunu yürütmeyi durdurma istemi ile Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi" dedi.

Hukuki bir sıkıntı doğduğunu ancak kanunun iptal edilmiş bir kanun olmadığını vurgulayan Akdağ, "Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın devlet yükümlülüğü var. Danıştay, bir tarafta uygulamayı durdurucu bir karar almış. Dolayısıyla bu husustaki hukuki süreç bizim dışımızda gelişiyor. Meslektaşlarımızın bir an önce göreve başlamalarını istiyorum. Temenni ediyorum ki yaşanan bu durum, Anayasa Mahkemesi tarafından bir karar verilmesi ile arkadaşlarımızın görevlerine başlayabileceği bir noktaya gelecektir" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nde 8 Mart'ta heyete konuyla ilgili sözlü bilgilendirmede bulunacağını ifade eden Akdağ, "Süreç hukuki bir süreç bizim dışımızda TTB'nin başvurusu ve Danıştayın aldığı kararla ortaya çıkan bir durum. Olay bizim dışımızda gelişiyor" ifadesini kullandı.

"Özel sektörde çalışmasınlar diye mi bakanlık diplomalarını onaylamıyor?" şeklindeki bir başka soru üzerine ise Akdağ, kanuna göre Temmuz ayından sonra mezun olan hekimlerin devlet hizmeti yükümlülüğü yaptıktan sonra mesleklerini icra edebileceklerini hatırlattı. Akdağ, "Özel sektörde çalışmasınlar diye diploma onaylanmaması gibi bir davranışın içinde değiliz" dedi.


"TIP FAKÜLTELERİNİN SAYISI ARTTIRILMALI"


Recep Akdağ, "Gelecek kaç yabancı doktor var? Mecburi hizmete tabi tutulacak mı? Ne kadar maaş alacaklar?" şeklindeki bir başka soru üzerine ise şunları dile getirdi: " TTB ve CHP Türkiye'de hekim sayısının artmasına muhalefet ediyorlar. Bu çevreler Türkiyedeki bir gerçeği bilmiyor. Hekim yetersizliği yalnızca vatandaşımızı ve halkımızı sıkıntıya sokmuyor, Türk hekimlerinin çalışma şartlarını da önemli ölçüde zorlaştırıyor. Hekimlerimizin yükü fazla ama vatandaşlarımıza hekime gitmeyin diyebilir miyiz? Dolayısıyla bu açığın yurt dışından gelecek hekimlerle kapatılacağı düşüncesinde değiliz. Bunu hiç ifade etmedik. Bu bir yardımcı unsur olacaktır. Aslolan Türkiyede tıp fakültelerinde yetişen öğrencilerin ve uzmanların sayılarının artırılması olmalıdır. Tıp fakültelerinin kapasitelerini ve yeni tıp fakülteleri kurarak Türkiye'de öğrenci sayısı mutlaka artırılmalıdır. Bu mesele ile alakalı olarak bir seneye yaklaştı YÖK'ün tıp konseyi ile Ankara'da toplantı yaptık ve durumu kendilerine aktardık. Bunun bir ihtiyaç olduğunu ifade ettik ama hala Türkiye'de yeni fakültelerin kurulmasına ve öğrenci sayılarının artırılmasına karşı çıkanlar var."

Yabancı doktorların Türkiye'ye gelmesi ile mevcut hekim açığının tamamen kapatılacağını düşünmediklerini ancak sorunun giderilmesinde yardımcı bir unsur olduğunu Aktaran Akdağ, yurt dışından gelecek doktorların zorunlu hizmete tabi tutulmayacağını ifade etti.


"BAŞBAKAN TÜRK HEKİMLERİNİ RENCİDE EDİCİ BİR İFADE KULLANMAMIŞTIR"


Recep Akdağ, "Başbakan hekimleri kırıcı açıklamalarda bulunuyor. Siz bu uslubu nasıl değerlendiriyoruz" sorusuna ise, "Başbakanımız hiçbir zaman değerli Türk hekimlerimizi rencide edici bir ifade içinde olmamıştır. Burada Başbakanımızın ifadeleri meselenin gerçeğini görmeyen, Türkiye gerçeğini görmeyen, körü körüne muhalefet yapan, geçmişte toplumu yanlış bilgilendiren, bugün de geri dönemeyen kişilere karşıdır. Yoksa sağlık çalışanlarına karşı değil. Bir tepki varsa bende bu tepkiyi onlara gösteriyorum. Hekim sayısının artmasına karşı çıkan kim varsa bende tepki veriyorum onlar hem Türk halkına hem Türk hekimlerine büyük haksızlık yapıyorlar. Artık yapmasınlar" yanıtını verdi.

Bakan Akdağ, bazı üniversite dekanlarının yaptığı hastane alacakları ile ilgili açıklamaların hatırlatılması üzerine ise, "Onlar üzerinde yorum yapmak istemem. Ancak Sağlık Bakanlığı hastanelerinin geçmişe yönelik alacaklarında bir problem olduğunu biliyorsunuz. Bu problemler çözüldü. Üniversitelerle ilgili problemlerde büyük oranda çözüldü. Burada gerek üniversite, gerekse kamu hastanelerini biraz da verimli çalıştırma ile akalı. Hiçbir zaman vatandaşa hizmeti aksatacak bir ödeme aksaması olmadı. Bunun üzerine yapılan yorumlar maksatlı yorumlar" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious