Yabancı futbol adamları İstanbul'a hayranlıklarını anlattı

Yabancı futbol adamları İstanbul'a hayranlıklarını anlattı.21254
  • Giriş : 14.06.2008 / 14:43:00

Türkiye'ye gelip, İstanbul'da görev yapan yabancı futbolcu ve teknik adamlar, İstanbul'u anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ezanı konser sandım İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kültür A.Ş., İstanbul'da teknik direktörlük yapmış ya da Futbol oynamış yabancılara sordu: "İstanbul size ne ifade ediyor, burada yaşamaktan mutlu musunuz?" İşte kitaptaki teknik direktör ve sporcu gözüyle İstanbul: Türkiye A Milli Futbol Takımı ve Bursaspor'un eski teknik direktörü Piontek: "Allah cennetin var olduğunu göstermek için İstanbul'u yaratmış. İstanbul, yeryüzünde cennetin adresi."

"BOĞAZ'I GÖR VE ÖL"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Brezilyalı Arthur Zico: "Farklı kültürleri bir araya getiren bir şehir. Doğru adresteyim." Eskişehirspor ve Fenerbahçe'nin eski çalıştırıcısı Abdullah Gegiç: "İtalyanlar Napoli için 'Napoli'yi gör ve öl' derler. Ben ise dostlarıma ve yakınlarıma 'İstanbul ile Boğaz'ı gör ve öl' derim." Bir süre önce hayatını kaybeden Galatasaray'ın eski teknik direktörü Alman Jupp Derwall'in ise kitaptaki sözleri şöyle: "Güzel bir zamandı geçen. Ne yazık ki kısacıktı. Ama dolu dolu yaşandı. Teşekkürler sevgili İstanbul!.."

'İstanbul benim gibi'

FENERBAHÇE'NİN eski Fransız asıllı futbolcusu Nicolas Sebastien Anelka: "Bu şehri kendime benzetiyorum. İkimiz için de gerçeklerin dışına çıkılarak kötü bir imaj çizilmiş. Gerçeği görmek için biraz çaba sarf etmek, ikimizi de anlamak için daha derine inmek gerekiyor."

Türklük kokan yerler

GALATASARAY ve Beşiktaş'ın eski Alman teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp, Türklük kokan yerlerin korunmasını istediğini söyledi ve "Çiçek Pasajı, Sultanahmet gibi yerler Türklük kokuyor. Çiçek Pasajı'nı değiştirmek isteyen, İstanbul'un kalbine müdahale etmiş olur" dedi.

Adım attım, âşık oldum

BİR dönem Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi çalıştıran Alman teknik adam Alman Christoph Daum ise İstanbul'u, "Dünyanın en harika kentlerinden biri" olarak değerlendirdi. Daum, "İlk adımımı attığımda İstanbul'a aşık oldum. Bu ülke adeta benim ikinci vatanım gibi" ifadesini kullandı.

Gelebilmek ütopyaydı

"BİZİM için İstanbul'a gelebilmek bir ütopyaydı" şeklinde konuşan Galatasaray ve Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Mircea Lucescu, sözlerine şöyle devam ediyor: "Türkiye'ye gelebilmek için insanlar çok şeylerini verebilirdi. Kapalıçarşı'yı ikinci evimiz gibi görürdük."

Düşüncem değişti

FENERBAHÇE'NİN Brezilyalı futbolcusu Roberto Carlos: "Eskiden, 'Dünyada yaşanabilecek iki yer var. Bunlar da Madrid ve Sao Paulo' diyordum. Şimdi bunlara İstanbul da dahil oldu. Özellikle İstanbul'daki camileri çok ilginç buluyorum."

Görünce çakıldım

GALATASARAY'IN efsane futbolcularından Cevad Prekazi'nin İstanbul düşünceleri: "Daha Sultanahmet'i gördüğüm an, yerimde çakıldım kaldım. Uzun bir süre dondum kaldım. Hayran hayran sadece o güzelliği izledim. Tek kelime ile şaheserdi."

Ezanı konser sandım

TÜRK Masa Tenisi Milli Takımı oyuncusu Pengfei Jıank'ın İstanbul için söyledikleri çok ilginç: "Çin'de yaşadığım için, hiç ezan sesi duymamıştım. Ama buraya geldiğimde ilk ezanı sabah 05.00'te duymuştum ve bu sesi konser zannettim."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious