Yabancı gazeteciler Bodrum'u tanıtacak

  • Giriş : 16.06.2007 / 20:40:00

130 yabancı gazeteci, tarihi ve turistik yerleri gezdikten sonra ülkelerine dönerek Bodrum'un tanıtımını yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) organizasyonuyla Bodrum’a gelen 9 ülkeden 130 yabancı gazeteci, tarihi ve turistik yerleri gezdikten sonra ülkelerine dönerek Bodrum'un tanıtımını yapacak.
Ukrayna, Fransa, Polonya, Rusya, Finlandiya, Hollanda, Almanya, Belçika ve Kazakistan'dan gelen 130 gazeteci, BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon ve BOYTAV Genel Sekreteri Ersun Ezgimen tarafından karşılandı. Yabancı gazeteciler için, Bodrum ve Yarımadası'nda gezi düzenledi. İlk olarak Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gezen gazeteciler, fotoğraf ve belgesel çekimleri yaptı. Gazeteciler, ilgisini müzedeki eserlerden çok Bodrum'un manzarası çekti. 15-25 Haziran 2007 tarihine kadar Bodrum'da kalacak olan gazetecilere, Antik Tiyatro, İçmeler Tersanesi, Myndos Antik Kenti ve İasos gibi tarihi ve ören yerlerini ile mavi turla Gökova Koyları'nı da gezdirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, (TÜRSAB) Bodrum Otelciler Birliği (BODER), Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Denizciler Derneği ve Deniz Ticaret Odası'nın destek verdiği gezide, Ukrayna'nın ICTV Kanalı'nın 2 belgesel ve bir reality şov programı çekimleri yapacağı belirtildi.

KÜLTÜR VE DOĞA STÜDYOSU
Polonya'nın önde gelen turizm ve magazin dergilerinden Obiezyswiat'ın Genel Yayın Yönetmeni Boguslow Matuszkiewicz, ilk kez geldiği Bodrum ve yöresinin bu kadar tarihi ve doğal güzelliklerle dolu olduğunu bilmediğini belirterek, “Bodrum, Polonya'da yeterince tanıtılmıyor. Bu nedenle, bu gezinin yararlı olacağına inanıyorum. Bodrum, televizyon ve gazeteler için inanılmaz görüntü ve malzeme zenginliği içerisinde. Burası dünyanın en büyük, kültür ve doğa stüdyosu'' dedi.
Bodrum'un bir yıl içerisinde 12 uluslararası turizm fuarına katılarak en üst düzeyde tanıtım yaptığına dikkati çeken BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum'u tanıtmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Bu nedenle, hedef kitle turizmi açısından ön sıraya aldığımız ülkelerin medya mensuplarını Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da danışarak, ilçemize davet ederek kentimizi yakından tanımalarını ve tanıtmalarını istedik. 10 günlük gezi sırasında yapılacak çekimleri, 9 ülkenin televizyonlarından 300 milyonun üzerinde insan seyredecek. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri'nden yine medya mensuplarını ilçemize davet ederek tanıtımı yılın 12 ayı sürdüreceğiz. Çünkü amacımız yılın 12 ayı turizm yapıp artık, kış aylarında tesislerin kapısına kilit vurulmasını önlemek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious