Yabancı geliyor yerliler gidiyor

Yabancı geliyor yerliler gidiyor.10542
  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası yatırımcılar Türkiye'de yatırım yapmak için birbiriyle yarışırken, yerli sermaye yeni pazarlar arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet tarihinin en büyük yabancı sermaye girişinin yaşandığı dönemde Türk iş adamları uygun yatırım iklimine yelken açtı. Son dönemde ucuz enerji ve işgücü maliyetleri nedeniyle Çin ve Güneydoğu Asya ülkeleri, yerli üreticinin ilgi odağı olurken, Türkiye'ye 1-1.5 saatlik uçuş mesafesinde olan Mısır, başta tekstil ve konfeksiyon sektörü olmak üzere Türk yatırımcıların yeni adresi olarak karşımıza çıkıyor. Aylık iş ve ekonomi dergisi Platin'in Ağustos sayısında 'Yerli sermayenin göç yolları' başlığıyla hazırlanan haberde Türk işadamlarının en büyük göçü Hollanda, Azerbaycan, İngiltere, Almanya ve Kazakistan'a verdiği belirtiliyor. Türk iş adamlarının sermaye ihracı 8.5 milyar dolara ulaştı. Buna karşın geçen yıl ülkemize giren yabancı sermaye 9 milyar doları geçti. Çok uluslu şirketler Türkiye'de bankacılıktan gıda sektörüne, medyadan demirçelik ve otomotive kadar oldukça geniş bir yelpazede yatırım yapıyorlar. Yerli sermaye ise Orta Asya, Kafkaslar, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve AB ülkelerine ilgi duyduğu gözleniyor. Turizmcilerin yatırım listesinde Kazakistan, Romanya, Mısır, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Moldavya, KKTC yer alırken, Birleşik Arap Emirlikleri de bu alanda yatırım yapılması düşünülen ülkerden. Müteahhitlik sektörünün Rusya, Cezayir, Fas, Tunus ve Libya'da yeni hamleye başlaması bekleniyor.

Mısır'a akın

Son günlerde yerli sermayenin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden olan Mısır, şimdiden birçok Türk yatırımına ev sahipliği yapıyor. DEİK verilerine göre Türk müteahhitlerin Mısır'a gerçekleştirdikleri yatırımların toplam değeri 557 milyon dolar. Mısır'da iş yapmış ve halen yapan firmalar arasında STFA, Makimsan, Tepe ve MNG bulunuyor. 2005'te 10 Ramazan kentinde Gülteks Egypt, El Obour City'de Denk Aboelela Tekstil faaliyete başladı. Şahinler Holding de İskenderiye'de konfeksiyon göstermeye başladı. Mısır'da Beymen, Damat ve Sarar mağaza açtı. Mısır'da, boyada Betek tesis kurma aşamasındayken, Aksa Akrilik'in boyama tesisi ve Yaşar Holding'in ise Mısırlı bir firmayla ortak boya üretimi yapan bir fabrikası bulunuyor. 2006'da kurulan yüzde 25 Türk sermayeli Günmatik, elektrik malzemeleri alanında faaliyet gösteriyor.

Rusya'da büyüyorlar

Rusya piyasası da Türk iş adamları için cazip pazarlar arasında yer alıyor. Enka, emlak piyasasında faaliyet gösteren ilk yabancı yatırımcı olma özelliğini taşıyor. Enka ve Koç Grubu'nun eşit ortaklığı olan Ramenka, Rusya'daki Ramstore, hiper ve süpermarket zincirlerinin inşasını yapıyor. Rus pazarına giren büyük yatırımcılar arasında Efes Pilsen, Şişecam, Zorlu Grubu, Arçelik, TOBB ve TİM'in kurduğu Arkadia Türk Ticaret Merkezi, bankacılık hizmetleri sunan 5 adet Türk Bankası, Eroğlu Grubu, Eczacıbaşı ve Adopen yer alıyor.

Hollanda'daki bankalar

Türkiye'nin son 26 yıldır en çok sermaye ihraç ettiği ülkelerin başında Hollanda geliyor. 8.5 milyar doları bulan yerli sermaye ihracından Hollanda'nın aldığı miktar 2.6 milyar dolar. 2005'te Hollanda'ya giden yerli sermaye miktarı 252.8 milyon dolar. 2006'nın geçici rakamlarına göre altı aylık dönemde giden yerli sermaye ise 83 milyon dolar. Hollanda'da faaliyet gösteren yerli sermayeli bankalar arasında Demir Halk Bank Nederland, İşbank GmbH, Garanti Bank International, Finans Bank Holland, Koç Bank, The Economy Bank, Yapı Kredi Bankası, Dışbank Nederland ve Akbank International bulunuyor. İngiltere'de yatırım yapan Türk işadamları denilince ilk akla gelen isim ise Ramsey markasıyla Remzi Gür oluyor. Gür, Başbakan Erdoğan'ın çocuklarını ABD'de bursla okutan iş adamı olarak uzun süre kamuoyunun gündeminde yer almıştı. İngiltere'de Beko'nun bir dağıtım bayiliği, Sabancı'nın da ortak olduğu bir banka var. İtalya'da ise Borusan'ın yaptığı yatırım dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious