Yabancı gençlerin gözüyle Türkiye

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Genç Gelişim Derneği'nin ve OSYEG 21'in işbirliği ile "Bize Katılın" projesi Bursa'da dört ülkeden 27 genç Türkiye'de karşılaştıkları manzaranın tahmin ettiklerinden çok farklı olduğunu belirttiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 (OSYEG 21) Genel Sekreteri Rıfat Bakan, gençlerin farklı kültürleri tanımasını ve karşılıklı bilgi alışverişini sağlayan projenin Türkiye'nin tanıtımında önemli rol oynayacağını belirterek, "Özellikle Avrupa'nın geleceği olan gençlerin Türkiye hakkındaki görüşlerinin önemli olduğunu düşünerek projeye sponsor olduk ve inanıyoruz ki, gençlere yönelik tanıtım projeleri Türkiye'nin dış arenalardaki imajını daha kuvvetli kılacaktır" dedi.

İspanyol Joaquim Arrufat Ibanez, projeye yeni kültürler tanımak, yeni insanlarla buluşmak ve kültürler arasındaki farklılıkları öğrenip, Türk kültürünü de tanımak amacıyla katıldığını söyledi. İspanya grubunun birçoğunun tatillerinde en azından bir kere Fas'ı ziyaret ettiğini belirten Ibanez, "Biz Fas gibi bir ülke ile karşılaşacağımızı düşünüyorduk. Ancak gördük ki ülkeniz, en az bizim kadar Avrupalı bir ülke. Ülkelerimiz arasında önemli benzerlikler olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Ibanez, projeyle beraber farklı ülkelerdeki gençlik organizasyonlarının nasıl çalıştığı, oralardaki gençlerin hayata karşı bakış açılarının nasıl olduğu hakkında bilgi edindiklerini kaydetti. "Bize Katılın" Projesi'nin katılımcıları kaynaştıran, birbirlerini daha iyi tanıtmaya yardım edici bir özelliğe sahip olduğunu söyleyen İspanyol genç, "Genel olarak programın ve projenin oldukça ilginç, bir o kadar da bilgilendirici olduğunu düşünüyorum" dedi.

Letonya' dan katılan Zone Leikuma ise, "Türkiye'ye geldiğimizde kültürel şok yaşadığımızı söyleyebiliriz. Öncelikle trafiğin akış şekli garip geldi bize. Letonya'da trafik çok daha kuralcı akarken, Türkiye'de sürücülerin daha fazla esnek olduğunu gördük. Bunun yanı sıra misafirperverliğinize hayran kaldık. Her ne kadar zamana olan yaklaşımınız biraz esnek olsa da sonuç itibarıyla sonuca ulaşmasını biliyorsunuz. Ayrıca Türkiye'deki nüfusun genç olduğu da aşikar" diye konuştu.

Türk kültürünü ve Türkiye'yi tanımak istediklerini ancak gelmeden önce bazı endişeleri olduğunu söyleyen İtalyan Luca Frongia ise, "Çevremizdeki insanlar Türkiye'ye gitmenin iyi bir fikir olmadığı konusunda bizi ikna etmeye çalıştılar. Çünkü ülkeniz, istikrarsız ve güvenliksiz bir ülke olarak yansıtılıyor. Geldiğimizde gördük ki Türkiye hakkında Avrupa genelinde önemli bir dezenformasyon var. Bu konuda biz gençler olarak üzerimize düşen görevi getireceğiz. Ülkenizin dışa açıklığı ve modern bir toplum olduğu konusunda ortak bir düşüncemiz oluştu" şeklinde görüşünü bildirdi.

Almanya'dan katılan Bettina Schreiner ise, "Biz Almanya'nın Münih şehrinde oturuyoruz ve şehrimizde çok sayıda Türk yaşıyor zaten. Bu nedenle Türkler'in hayata bakış açıları hakkında bir takım ön bilgilerimiz vardı. Ama Türkiye'deki Türkler'le, Almanya'daki Türkler'in derin bir takım farklılıkları olduğunu görüyoruz şimdi. Almanya'daki Türkler biraz daha içe kapanık ve biraz daha tutucu, ama burada insanlar daha sıcakkanlı ve daha açık fikirli. Türkler'le iç içe yaşamaya alışkın insanlar olarak burada çok mutluyuz" dedi.

Projenin başarılı olacağı konusunda hemfikir olan gençler Türkiye'yi daha yakından tanıma şansı elde ettiler. Tüm dünyada büyük bir sorun olan gençlerin duyarsızlığı ve çevrelerinde olup bitenlere karşı kayıtsız kalmasına yönelik bir proje gerçekleştirilmesi doğru bir adım olarak nitelendiren gençler, "Projenin başarıya ulaşacağına eminiz" diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious