Yabancı kredilerinde TBB devrede

Yabancı kredilerinde TBB devrede.12547
  • Giriş : 26.11.2008 / 09:23:00

Valilikle görüşen Türkiye Bankalar Birliği mağduriyetin giderileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yabancı bankaların kredi verirken gayrimenkul ipoteği yapmaları için getirilen valilikten izin şartına Türkiye Bankalar Birliği (TBB) el attı. İstanbul Valiliği ile görüşmelerini hızlandıran Birlik, bankaların mağduriyetinin giderileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplayan Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin sorunun çözümü için ilgili kurumlar ve valiliklerle görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Keskin, "Sanıyorum evraklar düzenleme valiliklere yeni gelmiş. Kısa süre içinde aşılacağını bekliyoruz." dedi. İşlemleri aksayan bankaların kendilerine başvurduğunu belirten Keskin, sürecin hızlandırılması konusunda bankaların taleplerini yerine getireceklerini sözlerine ekledi.

Ziraat, Halk ve Vakıf Bankası hariç bütün bankalar cuma gününden bu yana ipotek karşılığı kredilendirmeyle ilgili bir işlem yapmıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın çıkardığı, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili yeni bir genelge bankalara ve işletmelere 'valilik izni' ile mülk alma şartı getirdi. Bu çerçevede valiliklerde söz konusu izinlere bakacak birimler oluşturulması kararlaştırıldı. Ancak gelinen süreçte valiliklerde iş yükü dolayısıyla bir kilitlenme oldu. Bankaların ipotek talepleri zamanında teslim edilemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*