Yabancı milli istemiyorum

Yabancı milli istemiyorum.12470
  • Giriş : 28.03.2008 / 19:39:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 20:12:09

Bakan Başesgioğlu: "Şahsi fikrimi sorarsanız, açıkçası milli takımda her ne kadar Türk vatandaşlığına geçmiş olsa da bir yabancının oynamasını pek tasvip etmiyorum''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya'daki programı kapsamında Vali Osman Aydın'ı makamında ziyaret eden Başesgioğlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Milli takımın turkuaz formayla sahaya çıkmasıyla ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Başesgioğlu, milli takımda forma seçiminin Futbol Federasyonu'nun inisiyatifinde gerçekleştiğini söyledi.

Daha önceki Futbol Federasyonu yönetiminin bu şekilde bir sözleşme imzaladığını, sponsor firmayla birlikte forma renklerinin o şekilde tercih edildiğini kaydeden Başesgioğlu, ''Ardından da bu konu tartışmaya açıldı. Beğenenler var beğenmeyenler var. Ancak bundan önce sponsor firmayla olan sözleşmenin sağladığı avantajlara bakmamız lazım. Ancak bazı maçlarda kırmızı-beyaz, bazılarında turkuaz renk forma giyiliyor. Zannediyorum, Futbol Federasyonu bu konuyu yine değerlendirir, buna nihai olarak federasyon karar verecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

Başesgioğlu, maçların kazanılmasının bu tartışmalardan daha önemli olduğunu dile getirdi.

Bir gazetecinin Federasyondan yabancı futbolcu kontenjanının daraltılmasıyla ilgili yapılan açıklama hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine Bakan Başesgioğlu, şunları kaydetti:

''Bu, dünya sporunun üzerinde çalıştığı bir konu. Gönül ister ki Milli Takım da dahil kulüplerde bizim çocuklarımız oynasınlar, başarı kazansınlar. Ancak bir taraftan da Avrupa şampiyonalarında rakiplerin yabancı futbolcular oynatması bu rekabeti bozuyor. Yani burada kritik bir konu var."

Genç nüfusa sahip Türkiye'nin genç yetenekleri bulunduğunu söyleyen Başesgioğlu, "Yabancı futbolcu kontenjanı ile ilgili benim şahsi fikrimi sorarsanız, açıkçası milli takımda her ne kadar Türk vatandaşlığına geçmiş olsa da bir yabancının oynamasını pek tasvip etmiyorum. Bu sadece futbola değil Basketbol, voleybol gibi diğer dallara da sirayet etti. Bu neticede bizim çocuklarımız önünü kesen bir hadise." yorumunu yaptı.

Sporun bir yarışma olduğunu, bunun için de uzun vadeli yatırım gerektirdiğini aktaran Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, gündelik başarılardan öte kulüplerin alt yapıya önem vererek yıldız sporcular yetiştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious