Yabancı öğrenci burslarına zam istiyor

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Bakan Gül ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de okuyan yabancı uyruklu öğrencilere verilen bursların artırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığı'na ayrı ayrı yazı gönderen her iki bakan, halen lisans için 160, yüksek lisans ve doktora için 185 YTL olan burs miktarının 450 YTL olmasını talep etti. Türkiye'de Türk ve akraba toplulukları ağırlıklı olmak üzere 7 bin civarında yabancı öğrenci burslu olarak yükseköğrenim görüyor.

Bakan Abdullah Gül, Maliye Bakanlığı'na gönderdiği 'ivedi' başlıklı yazıda, Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türk ve akraba topluluklarından Türkiye'ye gelerek eğitim gören öğrencilere burs verildiğini hatırlattı. Gül, 'tahsis edilen hükümet burslarının AB ülkeleri ile ülkemize uzak mesafede bulunan Avustralya, Filipinler, Endonezya ve Malezya gibi çeşitli ülkeler tarafından çok düşük' oranda kullanıldığını kaydetti. "Yabancı öğrencilere sağlanan aylıkların yeterli olmaması, ülkemize seyahat masraflarının karşılanamaması gibi nedenlerle birçok öğrencinin ülkemizde burslu eğitim görmekten imtina ettiği veya eğitimlerini devam ettiremedikleri ve ülkemizden olumsuz intibalarla ayrıldıkları anlaşılmaktadır." diyen Abdullah Gül, Yunanistan, Suudi Arabistan, Suriye, Rusya Federasyonu, Romanya, Polonya, Mısır, Japonya, Lübnan ile Belarus ve özellikle Sahraaltı Afrika ülkelerinin kendilerine tahsis edilen bursları ekonomik gerekçelerle kullanmadıkları bilgisini verdi. Abdullah Gül, 'ülkemizin tanıtımı ve yabancı burslu öğrencilerden ülkelerine dönüşlerinde milli çıkarlarımıza uygun şekilde istifade edilmesini teminen burs aylıklarının en az 450 YTL seviyesine çıkartılmasını' istedi.

'Türkiye'nin daha iyi tanınmasını sağlayacak'

Abdullah Gül ve Hüseyin Çelik'in yabancı öğrencilerin burs ücretlerini artırma talepleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü İbrahim Özdemir de Maliye'ye daha önce gönderdikleri bursların artırılmasına ilişkin yazıyı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in talimatı ile önümüzdeki günlerde yenileyeceklerini söyledi. Özdemir, "Türkiye'nin uluslararası burs programının değişmesi karşılıklı dostluk ve iyi ilişkileri güçlendirirken, diğer yandan ülkemizin daha iyi tanınmasına katkıda bulunacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious