Yabancı reklam tabelaları Türkçe'ye çevriliyor

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Erzincan Belediye Meclisi almış olduğu kararla, Erzincan'da işyeri tabelası yabancı isim olanların, Türkçe isme çevrilmesi ve yeni işyeri açanlar için Türkçe isim alma şartı aranacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündemin son maddesi olarak görüşülen maddede, işyeri tabelalarındaki yabancı kelimeler üzerinde görüşmeler yapıldı. Yabancı isimlerle işyeri açma ve tabelalarda yabancı kelimeler kullanma konusunda dilin ve kültürün yozlaşması adına büyük erozyonlar yaşandığını belirten Başkan Buyruk, "Bundan 700 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Beyin 'Bundan Böyle mecliste, dergahta, çarşıda Türkçe'den başka dil konuşulmaya' sözleri akıllardadır. Bizler de bu konuda üzerimize düşen vazifeyi yapmazsak, gelecek nesillerin Türk kimliğinden uzak, yozlaşmış, yabancılaşmış, babasının, atasının, dilini anlamayan bir kimliğe sahip olabileceğini, bu konuda da bu meclis üzerine düşen mücadeleyi vermek zorundadır. Bu konuda, bir çok kampanya çalışmaları başlatmayı da düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

2005 yılı içerisinde yabancı tabelalar konusu ile ilgili olarak, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personeline gerekli talimatın verildiğini, bu konu ile ilgili olarak hukuki boyut noktasında rapor sunulduğunu ifade eden Başkan Buyruk, "Bütün bu çalışmalar ve birikimler neticesinde, meclisin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini düşündüm ve konuyu meclis gündemine taşıdım." şeklinde konuştu.

Gelecek hafta içerisinde yapılacak olan belediye meclis toplantısında, konunun genişletilerek görüşüleceğini vurgulayan Buyruk, meclis toplantısında bu konuda bağlayıcı bir kararın çıkması ve Türkçe ismi olmayan işyerlerine işletme ruhsatı verilmemesi yönünde karar alınmasının beklendiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious