Yabancı sayısı değişecek mi?

Yabancı sayısı değişecek mi?.8221
  • Giriş : 26.03.2008 / 20:36:00

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Beyaz Rusya ile Türkiye arasında oynanacak özel maç için geldiği Beyaz Rusya'da önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasan Doğan, yabancı futbolcu sınırlamasıyla ilgili olarak, sınırsız yabancı oynatılması konusunda bir fikirlerinin olmadığını, ancak '6 artı'dan sonraki sayı için bazı değişiklikler yapılabileceğini vurguladı. Doğan, "Federasyon olarak sınırsız yabancı konusunda bir kararımız yok. Yabancı futbolcularda 6'dan sonra belirlenecek rakamda bazı değişiklikler yapabiliriz. Bu konuda kulüplere yardımcı olabiliriz. Çünkü 6'dan sonraki yabancı sayısı bazen sıkıntılara sebep olabiliyor. Bu konuyla ilgili FIFA'nın önümüzdeki günlerde yapacağı bir toplantı var. Bu toplantıdan çıkacak karara göre kendi yolumuzu çizebiliriz" dedi.

"BANK ASYA 1. LİG'DE 21 YAŞ ALTI YABANCI OYUNCULARIN OYNAMASI İLE İLGİLİ KARAR ALABİLİRİZ"

Doğan ayrıca, Bank Asya 1. Lig 'de önümüzdeki yıldan itibaren 21 yaş altı yabancı futbolcu oynatma şansı tanıyabileceklerini ifade etti. Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bank Asya 1. Lig'de sadece bazı takımlar en fazla iki yabancı futbolcu oynatabiliyor. Bu oyuncular, bir önceki yıl Süper Lig'den mukavelesi devam eden futbolcular. Ama bu ligde mücadele eden takımlarımız Süper Lig'e çıktıkları anda 6 yabancı futbolcu oynatma hakkına sahip oluyorlar. Tabii birden bire 6 yabancı oynatmak kulüplerimizi zorlayabilir. Biz de bu geçiş sürecini kolaylaştırabilir ve ülkemize gelecek vaadeden yabancı oyuncuları kazandırabiliriz. Bu sebeplerden ötürü önümüzdeki yıldan itibaren Bank Asya 1.Lig'deki kulüplerimize, 21 yaş altı yabancı futbolcu oynatabilme hakkı verebiliriz."

"TÜRKİYE'YE GELECEK YABANCI FUTBOLCULAR İÇİN BAZI STANDARTLAR GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Hasan Doğan son olarak, Türkiye'ye gelen yabancı oyuncuların kalitelerinin artırılması ve kulüplerin yabancı oyuncu transferlerini daha planlı yapabilmeleri adına bazı düşüncelerinin olduğunu, önümüzdeki yıldan itibaren yabancı futbolcuların transferinde bazı kurallar koyabileceklerini ifade etti. Doğan bu kuralların, yaş, milli takımlarda oynama süreci, sözleşmelerdeki bazı standartlar olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious