Yabancı sermaye ne zaman geri döner

Yabancı sermaye ne zaman geri döner .9166
  • Giriş : 14.12.2008 / 10:45:00
  • Güncelleme : 14.12.2008 / 11:02:13

YASED Başkanı Tahir Uysal, Türkiye'ye giren doğrudan yabancı sermayenin eski canlılığına kavuşmasının dünya ekonomisine bağlı olarak 2011-2012'de beklenebileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Tahir Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı sermaye girişinin uzun dönemli ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ile ilgili olduğunu belirterek, yapılması gerekenlerin bugün değil, yarına yönelik olduğunu söyledi.

Uysal, "Türkiye'ye gelen yatırımcı da, diğer ülkelerde nasıl bir teşvik paketi varsa aynı şekilde yatırımın değerini bulabilmek için bir teşvik programı bekliyor. Dünyada ekonomiyi canlandırmak için trilyonlarca dolarlık paket oluşmuş durumda. Türkiye'nin de bundan kendini uzak tutması çok zor" diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomiyi canlandırma konusunda önlemler alması gerektiğini ve güven unsurunun bunun başında geldiğini ifade eden Uysal, piyasada özellikle kredilerin geri dönüşü konusunda bir sıkıntı yaşandığını, kredi alanların ödemelerini yaptığını, ancak tekrar kredi almak için başvurduklarında sıkıntıyla karşılaştıklarını dile getirdi.

Ekonominin, geldiği noktada kredilere önemli miktarda bağlanmış vaziyette olduğunu, işletme sermayesini bile krediyle kullanan şirketler bulunduğunu anlatan Uysal, ekonominin çarklarının dönmesi anlamında IMF ile bir anlaşma yapılmasının, Türkiye'nin geldiği yer açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yatırımcıların en çok "ABD'de ne olacağı" konusunu merak ettiğini, bu konunun herkesi ilgilendirdiğini dile getiren Uysal, "(Yabancı yatırımcıların) şu anda ilk odaklandıkları yer burası değil. Herkesin aklında global ekonomi var. Türkiye'nin nerede olduğu ve nereye gideceği ikincil madde olarak ortayı çıkıyor" şeklinde konuştu.

-"YABANCI SERMAYEDE HER SEKTÖRDE DE ÇEŞİTLİ AZALIŞLAR YAŞAYACAĞIZ"-

Tahir Uysal, son yıllarda Türkiye'ye giren doğrudan yabancı sermayenin tabana yayıldığını ve her sektöre geldiğini ifade ederken, önümüzdeki yıl için Türkiye'ye girecek doğrudan yabancı miktarını 10-15 milyar dolar olarak öngördüklerini, her sektörde de çeşitli azalışlar olacağını söyledi.

Uysal, şunları kaydetti:

"İyi projeler, daha fonlanabilir, riski iyi değerlendirilmiş ve geri dönüşü daha sağlam olanların öne çıktığını göreceğiz. Finansta zaten belirli bir yere gelindi. Bunun çok fazla artmasını da beklemek mümkün değil. Hangi konular var? Halk Bankası gibi konularda ne yapılacağı... Hükümetimizin bir karar vermesi gerekiyor. Sanırım o konuda karar vermek için de doğru bir zaman değil. Bunu kriz sonrasında değerlendirmek doğru olur."

Yabancı sermaye miktarında tekrar bir yükseliş yaşanmasının global hareketlere bağlı olduğunu vurgulayan Uysal, dünyadaki genel sermaye hareketleri arttığı zaman Türkiye'ye yine 20 milyar dolarlar seviyesinde geleceğini belirtti.

Uysal, "Dünyadaki ekonomik durum 2007'deki canlılığa ne zaman kavuşacak? Hepimiz biliyoruz ki birkaç yıl alacak. 2011-2012 gibi herhalde... Türkiye'ye giren doğrudan yabancı sermayenin eski canlılığına kavuşmasını da dünya ekonomisine bağlı olarak 2011-2012'de tekrar bekleyebiliriz" diye konuştu.

Kamu-özel sektör işbirliği ile ilgili kanunun yürürlüğe girmesinin önem taşıdığını kaydeden Uysal, Türkiye'nin altyapı ve enerji konusunda çok önemli eksiklikleri bulunduğunu, bu alanlarda yabancı sermaye çekilebileceğini, bu konularda "doğru kararlılıkta" davranmak gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*