Yabancı sermaye sınırlandırılmalı!

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, tarafından hazırlanan Çerçeve dergisinin son sayısında, küresel sermayenin milli ekonomiye etkileri ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yatırımların hükümet tarafından ekonominin rekabetçi bir yapıya kavuşması ve geleceğin sektörlerine yatırım açısından belirli sektörlere ve bölgelere yoğunlaştırılarak desteklenmesinin gerekliliğine inandıklarını ifade eden Bolat, şunları kaydetti:

“(Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler) anlayışı ile bugün herkesin istediği sektörde istediği yere yatırım yapma özgürlüğü dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi yoktur. ABD hükümeti, Dubai liman şirketinin ABD'nin limanlarını devralmasına ulusal güvenlik gerekçesiyle karşı çıkmış ve engellemiştir. Yine geçen yıl, AB içerisinde enerji ve finans sektörlerinde bu tür birçok engelleme ve yasaklamalar stratejik nedenlerle gerekçelendirilmiştir.

Biz, ülkemizde özellikle bankacılık sektöründe yabancı sermaye payının yüzde 30'ları aşmaması için sınırlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Sonuçta, ülkemiz ekonomisine üretim, katma değer, istihdam ve döviz kazandıracak doğrudan yabancı yatırımları desteklemekle beraber, ülke ekonomisini kurutan sıcak para girişlerine ise (dur) denilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

“İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ DÜŞÜRÜLMELİ”

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler de, dergide yer alan söyleşisinde, yeni yatırımların güzel olduğunu, ancak bu yatırımların teknoloji yoğun ve istihdamı artırıcı olması gerektiğinin altını çizdi.

Yabancı sermaye girişini hızlandırmak için Türkiye'deki yatırım ortamını iyileştirmek gerektiğini belirten Erdikler, ayrıca iyileşen yatırım ortamını iyi tanıtmanın önemine işaret etti.

Erdikler, kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırması ve istihdam üzerindeki yüksek vergi yükünün düşürülmesi gerektiğini de vurguladı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu ise yabancı sermaye konusunda uç yaklaşımların öne çıkarıldığını, oysa yabancı sermayeyi işlev ve faaliyetleri oranında değerlendirmenin daha doğru olacağını ifade etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious