'Yabancı sınırı kalkmalı'

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Futbolda devam eden yabancı kontenjanı tartışması şimdi de basketbola sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Yabancı sınırı kalkmalı"
Efes Pilsen Genel Menajeri Engin Özerhun, Basketbol Federasyonu'na yabancı kontenjanındaki kısıtlamaların kaldırılması yönünde çağrıda bulunarak, ''Federasyon kapıları açmalı, yabancı kontenjanı sınırı kalkmalı'' dedi.

Özerhun, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yabancı oyuncu sayısında kısıtlamaların bulunduğu belirterek, ''Dünyada ise ayrı bir realite var. Bu Bosman kararları ile başladı, daha sonra da yayıldı. Artık kapılar açılmalı. Bu realiteyi değerlendirmek lazım'' dedi.

İspanya Ligi'nden örnek veren Özerhun, bu ligde oynayan üst düzey tüm takımlarda İspanyol oyuncu sayısının çok az olduğunu, buna rağmen ülke basketbolunun büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Menajer Özerhun, ''Bu hafta içinde mağlup olduğumuz TAU Ceremica takımında bir tek İspanyol oyuncu yok, Barcelona ve Real Madrid'de oynayan yerli oyuncuların sayıları da çok az, ama İspanya dünya şampiyonu oldu. Bu her şeyi somut olarak ortaya koyuyor. Daha başka bir şey söylemeye gerek yok. Yabancı sınırlaması olmadan da ülke basketbolu başarılı olabilir'' diye konuştu.

-''AVRUPA TAKIMLARI BÜYÜK DENİZDEN AVLANIYOR''-
Türk basketbolunda, lig karşılaşmalarında 4 yabancı oyuncunun kadroda bulunabildiğini vurgulayan Engin Özerhun, Türk ekipleri olarak Türkiye Ligi ve Avrupa Ligi için iki ayrı takım oluşturma gibi lükslerinin olmadığını söyledi.
Özerhun, bu durumda yabancı oyuncu kadrosunu geniş tutma şanslarının ortadan kalktığını ifade ederek, ''Rakiplerimizin seçme şansı çok daha fazla. Deyim yerindeyse, Avrupa takımları büyük denizden avlanıyor'' dedi.

-''TÜRK OYUNCULARI DA AŞAMA YAPAR''-
Türkiye'de yabancı oyuncu kısıtlamasının kaldırılmasının, Türk oyuncuları da motive edeceğini savunan menajer Özerhun, ''Takımda yerini garanti görmeyen oyuncular, çok daha fazla gayret gösterip aşama kaydetmek zorunda kalır'' ifadesini kullandı.

Özerhun, Türk oyuncularını asla küçümsemediğini kaydederek, şöyle devam etti: ''İspanya Ligi NBA'den sonra dünyanın en iyi ligi. Koşulları belli. Bu ligde kim iyiyse o oynuyor. Birleşmiş Milletler gibi takımlar oluşturuluyor. Herhangi bir yabancı kısıtlaması yok, ancak İspanya dünya şampiyonu olabiliyor. Ayrıca alt yapılarda da İspanya, Avrupa'da büyük başarılar elde edebiliyor. Türk oyuncularını suçlamıyorum, ancak yeri garanti olan bir oyuncu ile ekmeğinin peşinde olan bir oyuncu arasında her zaman fark olur. Türkiye'de 6-7 Türk oyuncuyu kadronuzda tutmak zorundasınız. Bu kısıtlama kaldırılırsa, Türk oyuncular da kadroya girebilmek için kalitelerini artırmak zorunda kalırlar. Ben somut olan şeyleri işaret ediyorum.''

Engin Özerhun, bu konuların tabu olarak görülmemesi, tartışılması ve konuşulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious