Yabancı uyruklu kişilere doktorluk yolu açılıyor

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yabancı uyruklu doktorların Türkiye'de görev yapmasına imkan veren kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek, kanun değişikliği ile ilgili olarak sağlık hizmetlerinin yürütülmesi esnasında bazı kusurlarla karşı karşıya kalındığını belirterek, bundan dolayı tazminat davalarının söz konusu olduğunu ifade etti. Yapılacak düzenlemeyle hizmet kusurundan kaynaklanan sorunların giderilmesi için mali sigorta sisteminin kurulmasının öngürüldüğünü ifade etti. Mesleğini icra eden başta doktorlar olmak üzere diğer personelin daha rahat bir atmosferde çalışmalarını sağlamak amacıyla siğorta şemsiyesi getirildiğini kaydetti.

Çiçek, ödeme gücü olmayan vatandaşlara bu imkanın yeşil kartla sağlandığını belirterek, özellik dış tedavilerinde sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Çiçek, yapılacak düzenleme ile dış tedavi ücretlerinin de yeşil kart aracılığıyla gerçekleştirilmesinin mümkün olacağını ifade etti.

Çiçek, Türkiye'de yabancı uyruklu kişilerin de doktorluk yapabilmelerine imkan tanındığını belirtti. Doktorluk diplomasi olanların denkliklerinin YÖK tarafından onaylanması durumunda yapılacak düzenleme sonrasında doktorluk yapabileceklerini kaydeden Çiçek, "Diploması olan herkes doktorluk yapacak" diye bir durumun olmadığını vurguladı.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda ikinci olarak Gümrük Müşavirleri Odası'nın kurulmasıyla ilgili tasarının ele alındığını ve tasarının bir daha değerlendirildikten sonra Meclis'e sevk edilmesine karar verildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious