Yabancı yatırımcılar Vietnam'ı keşfetti

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Vietnam son dönemde Uzakdoğu'nun en hızlı gelişen ülkelerinden biri haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle yabancı yatırımcılar ülkedeki geniş iş imkanları ile ucuz iş gücünü her geçen gün daha çok kullanıyor. Ülkede her geçen gün yeni yabancı yatırım inşaları göze çarpıyor. Durumu değerlendiren Vietnam Yatırım Bakanlığı, ocak ayında yapılan yabancı yatırımın 350 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Yabancı yatırımda gecen yıla göre yüzde 2 fazla artış kaydedildiği görüldü.
Bakanlık yetkilileri, 29 yabancı yeni projenin işleme başladığını ve devam eden 10 projenin ise bütçesinin artırılarak 45 milyon dolarlık ek yatırım sağlandığını açıkladı. Ülkede yapılan yatırımlarda en büyük payı da Japonya'ya ait. Özellikle inşaat sektöründe ciddi yatırımlar yapan Japon firmalarının yeni projeler için ayırdığı bütçe 100 milyon dolara ulaştığı açıklandı.

Ülkedeki yatırım yarışında Japonya'yı Tayvan takip ediyor. Tayvan Vietnam'daki yatırımlarını elektronik üzerine kaydırıyor. Kuzey Vietnam'da kuracağı fabrikalarla ciddi üretim planlayan Tayvanlı işadamları, kaliteli üretim, ucuz işçilikten dolayı yatırımlarını Vietnam'a kaydırdıklarını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious