Yabancı yatırımcının gözdesi Aksaray

Yabancı yatırımcının gözdesi Aksaray.10544
  • Giriş : 29.02.2008 / 17:00:00

Aksaray, teşvik yasası sayesinde birçok yabancı yatırımcının gözdesi haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKSARAY: Cografi konumu sebebiyle tarihte Bizans ile Müslüman Araplar arasında çok kez el değiştirip 1071 Malazgirt Savası ile de Türklerin egemenliğine geçmiş olan Aksaray ili; tarihi değeri ve doğal gözelikleri yanında ekonomik atilimi ile de gelecek nesillere söyleyecek daha çok sözünün olduğunun müjdesini veriyor. AGİAD (Aksaray Genç İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kozan yaptığı açıklamada dernek olarak Aksaray’da toplam kaliteyi arttırmak istediklerini söyledi. Aksaray’ın ve iş adamlarının tanınmasının en önemli sorun olduğuna değinen Kozan, buna rağmen kentin her imkanıyla yatırıma el verişli olduğunu dile getirdi. Son yıllarda Aksaray’da ki gelişmelere dikkat çeken Kozan, ‘Aksaray artık yatırım çekme konusunda göz önündedir ve hızla sanayileşmektedir.”dedi. Aksaray’ın Anadolu Kaplanları yetiştirdiğini de vurgulayan Kozan, bunu son zamanlarda Aksaray’a artan yatırımlarla görüldüğünü söyledi.

YATIRIMA EN ELVERİŞLİ İL

Kozan, Aksaray’ın coğrafi konumu iş gücü potansiyeli, sanayi yatırımları için altyapısı hazır arsaları ile Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu çerçevesinde yatırıma elverişli en uygun il olduğunu ileri sürdü. Kozan, Türkiye’nin ihracat değerlerinin artış gösterdiği bu dönemlerde Aksaray ilinin de bundan payını alması için bölgenin ihtiyacına uygun yatırımlarla bölgenin kalkınması gerektiğini kaydetti. Teşviklerin devlet politikası olduğuna dikkat çeken Kozan, şu ana kadar teşviklerin yararlı olduğu değerlendirmesini yaptı. Her bölgenin sanayi konusunda yatırım yapma mecburiyetinde olmadığını hatırlatan Kozan:’ Bölgenin ihtiyacına göre yatırımlara teşvik verilmeli. Amaç bölgesel kalkınma ve istihdam sağlamadır.’şeklinde konuştu. Kozan, Aksaray’da yatırım yapılabilecek en cazip sektör olarak Mercedes Benz ile otomotiv yan sanayi, Sütaş ile de Hayvancılık ve yem fabrikasının, Kapodokya bölgesine yakınlık sebebiyle de turizm yatırımlarının dikkat çektiğini belirtti. Kozan, özelleştirme konusunda ise, şu açıklamaları yaptı:’ Biz özelleştirmeden yanayız. Devletin sırtında kambur olan ve her yıl zarar eden kurumlar bir bakıyorsunuz ki özelleştirmeden sonra kar etmeye başlıyor.’

KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR

Kozan, uygulamaya konacak Aktif İstihdam Tedbirleri ve Yerel Düzeyde İŞKUR’a Destek Projesi kapsamındaki 28 il arasında bulunmadıklarından yakınarak, ‘Böyle bir proje Aksaray için biçilmiş bir kaftandı ama ne yazık ki bu fırsat kaçırıldı.’diye konuştu. Kozan, eleman sıkıntısı çektiklerini fakat Aktif İşgücü Programları Projesi(AİPP)’nin devamı şeklinde aktif istihdam tedbirlerinin hibe planıyla uygulanmasını içeren bu proje şansını kaçırdıklarını ifade etti. Kozan, bu sıkıntının giderilmesine yönelik hükümetten beklentilerini de açıkladı. Kalifiye eleman sıkıntısına çözüm olarak Meslek Yüksekokullarına sağlanacak kısa dönem askerlik önerisini sunan Kozan, diğer beklentilerini şu şekilde açıkladı:’ Üniversiteye girişte katsayı eşitsizliği çözülmelidir. Vergiyi düşürüp kayıt dışı ekonomi önlenirse hem daha fazla vergi tahsil edilir hem de her şey kayıt altına alınır.’

SANAYİDE KÜMELEŞME ÇÖZÜM GETİRİYOR

Kozan, iş dünyasında mevcut olan ‘Küçük olsun benim olsun’ anlayışının yerini sanayide kümeleşmenin aldığına işaret etti. Bu kümeleşmenin Üniversite-Sanayi İşbirliği açısından da önemli bir adım olduğunu düşünen Kozan, Aksaray’da da bu oluşumların olduğunu vurguladı. Kozan sözlerini şöyle sürdürdü:’20 kadar üretici firma birleşerek kalıp üretmek maksadıyla burada bir şirket kurmuştur. Firmaların kalıp maliyetleri gözle görülür bir oranda düşmüştür.’Benzer bir uygulamanın döküm konusunda da yaşandığını hatırlatan Kozan, bu oluşumların Aksaray’a yeni istihdam alanları sunduğunu kaydetti. Kozan, kümeleşmelerle ortak sorunlara ortak çözümlerin daha kolay ve hızlı bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

NESİLDEN NESİLE ŞİRKETLER
Kozan, derneğin bünyesinde birçok aile şirketinin olduğunun altını çizerek, aile şirketlerinin kısa ömürlü olmayabileceğine işaret etti. Kozan, ‘Boydak Holding’in buna bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek:’ Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yoktur. Türkiye’de bulunan ve kurumsallaşmasını tamamlamış aile şirketlerine bakıldığında olay çözüme kavuşabilir.’dedi. Ülkemizdeki şirketlerin %95’inin aile şirketi olduğunu ifade eden Kozan, aile şirketlerinin kısa ömürlü olacağı seklinde bir iddianın olduğunu belirterek; dünyada 4 hatta 5 göbeğe devreden dev aile şirketlerinin mevcut olduğunu ifade etti. Kozan, Türkiye’de bulunan ve kurumsallaşmasını tamamlamış aile şirketlerine örnek olarak Boydak Holding A.Ş.’ni verdi. Memduh Boydak’in; “Şirketlerin muhakkak bir anayasası olması gerekmektedir. Bu anayasa oldukça belirleyici olmalı; yetki devri tam ve zamanında yapılmalıdır. Paylaşmayı bilmek ve önemsemek lazımdır. Firma büyüdükçe tevazuunun da büyümesi lazımdır.” seklindeki öğütlerini sıralayan Kozan, şöyle devam etti: “Hayat standartlarınız bulunduğunuz çevreden çok yüksek olmasın; islerin kötü olduğu zamanlarda asla ümitsizliğe düşmemelidir; Eşler işin içinde değilse asla işinize karıştırmayın. Çünkü sizin hangi şartlarda o kararı verdiğinizi bilemeyebilirler”.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious