Yabancı yatırımcının gözü korktu

Yabancı yatırımcının gözü korktu.9726
  • Giriş : 18.03.2008 / 14:17:00

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından yapılan Barometre araştırması sonuçlarına göre, doğrudan yabancı yatırımcının yüzde 46'sı enflasyonun yükseleceği, yüzde 34'ü ise gerileyeceğini düşünüyor. Üyelerin yüzde 61'i gelecek 6 ayda ekonomik is

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YASED Başkanı Tahir Uysal, Genel Sekreter Mustafa Alper ve YASED yöneticilerinin düzenledikleri basın toplantısında, ekonominin ve yatırımların nabzını tutma amacı taşıyan ve 6 aylık süreyle güncellenen Barometre araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

-"GEÇEN YIL GERÇEKLEŞMELER BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI"-

Araştırmaya katılan YASED üyelerinin yarısı 2007 yılının ilk altı ayında üretimde hedeflerinin altında kaldıklarını belirtirken, ihracatta yüzde 58 oranında hedeflere ulaştıklarını, karlılıkta ise bu oranın yüzde 46'da kaldığını kaydettiler. Yatırımcıların yüzde 59'u son altı aylık dönemde çalışan sayılarının gerilediğini, yüzde 13'ü aynı kaldığını, yüzde 28'i ise arttığını dile getirirken, önümüzdeki altı aylık dönem için ise bu oranlar, aynı sırayla yüzde 61, yüzde 10 ve yüzde 29 olarak ifade edildi.

-DÜNYA EKONOMİSİNDE DURGUNLUK BEKLENTİSİ-

Baramotre araştırmasına göre, Türkiye'deki uluslar arası yatırımcıların yüzde 66'sı dünya ekonomisinde "yavaşlama/durgunluk" yaşanacağını bildirirken, yüzde 26'sı Türkiye ekonomisine dönük büyüme beklentilerinde "yavaşlayacak", yüzde 70'i de "sabit kalacak" görüşünü dile getirdi.

-EKONOMİK İSTİKRAR GELECEK 6AYDA "KÖTÜ GİDER" DİYENLER YÜKSEK-

Uluslar arası yatırımcıların temel ekonomik göstergelerine ilişkin tahminlere de yer verilen Barometre araştırma sonuçlarına göre, yatırımcıların yüzde 46'sı enflasyonun yükseleceğini, yüzde 34'ü gerileyeceğini düşünüyor. Faiz oranlarında artış bekleyenlerin oranının yüzde 42 olduğunun ortaya çıktığı araştırmada, uluslar arası yatırımcıların yüzde 20'si faizle gerileme beklentisi içinde olduğunu ifade etti. YASED üyelerinin yüzde 42'si döviz kurunun enflasyondan daha hızlı yükseleceğini dile getirirken, yüzde 70'i cari açığın artacağı görüşünde.

Ekonomik istikrar, yasal çerçeve ve uygulanması, fikri mülkiyet hakları gibi doğrudan yatırım kararlarını etkileyen konularda geçtiğimiz 6 aydaki durum ve gelecek 6 aydaki beklentiler soruldu. Buna göre, üyelerin yüzde 52'si ekonomik istikrarın geçmiş altı ayda aynı kaldığını dile getirdi. Gelecek 6 ayda ekonomik istikrarın daha kötüye gideceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 61 düzeyinde çıktı. Yasal çerçeve ve uygulanması konusunda ise geleceğe dönük beklenti geçmiş altı aydakinden daha yüksek çıkarken, fikri mülkiyet haklarının uygulanmasında beklentinin olmadığı belirlendi.

-YASED ÜYELERİNİN YARISI YENİ YATIRIM PLANLIYOR-

Araştırmada, önümüzdeki dönemde yeni yatırım yapmayı planlayan YASED üyelerinin oranı, yüzde 53 çıktı. Türkiye'de son dönemlerde uluslar arası yatırımlara karşı olumsuz görüşlerin arttığını söyleyen uluslar arası yatırımcı oranının yüzde 42 çıktığı araştırmaya göre, uluslararası piyasalarda yaşanacak yeni bir ekonomik dalgalanmanın yabancı sermayeyi etkileyecek "olumsuz gelişmeler" arasında sıralayanların oranı ise yüzde 24 oldu. Yatırımcıların yüzde 20 ise mortgage/sub-prime krizi sonucu global bir durgunluğun yabancı sermayeyi etkileyeceği görüşünde.

Türkiye'deki uluslararası yatırımcıların yüzde 61'i yasal çerçeve ve yasaların uygulanmasını uluslararası yatırımların önünde engel olarak görürken, yüzde 59'u da kayıtdışı ekonomiyi, yüzde 51'i de ekonomik istikrarsızlığı engeller arasında sıraladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious