Yabancılar Şubesi'nde isyan çıktı

Yabancılar Şubesi'nde isyan çıktı.43411
  • Giriş : 13.10.2008 / 15:34:00

Kumkapı'da bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde gözaltına tutulan 786 kişi isyan çıkardı. Mülteciler, yatak ve battaniyeleri yakarak camlardan attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çeşitli suçlardan gözaltına alınarak Kumkapı'daki Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne getirilen 786 kişi isyan çıkardı. Zor şartlar altında kaldıklarını öne süren yabancı uyruklu şahıslar, zaman zaman camlardan dışarıya bakarak Türkçe "Yemek yok", "doktor yok" diye bağırdı.

Güvenlik güçleri isyanı bastırmak için çalışma yaparken, bulundukları noktaya barikat kuran şahıslar bu sırada ellerine geçirdikleri yatak ve yorganları camdan attı.

Alınan bilgiye göre, idari işlemler için İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü'nün Kumkapı'daki 4 katlı misafirhanesinde tutulan ve aralarında Afganistan, Pakistan, Burma, Azerbaycan ve Sri Lanka gibi değişik ülkelerin vatandaşlarının bulunduğu kişilerden bazıları, sabah saatlerinden itibaren demir parmaklıklı pencerelerden süpürge ile plastik yemek tabaklarını dışarı fırlattı.

Battaniye de yakarak dışarı atan yabancı uyruklular, bir yıl gibi değişik sürelerde burada olduklarından yakındılar. Bu kişiler, Türkçe ve İngilizce olarak yazdıkları notları kağıtlara ve plastik yemek tabaklarının üzerine yazarak dışarıdaki gazetecilere attı.

Kendilerine tepki gösteren çevredeki vatandaşlarla da tartışarak dışarıya su atan yabancı uyruklular, bir süre sonra sakinleşti.

Durumun normale dönmesinin ardından bu kişilerin dışarı attıkları malzemeler, temizlik görevlilerince toplandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*