"Yabancılara imtiyazlı sınav kaldırıldı"

  • Giriş : 30.01.2009 / 17:08:00

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Amerikan, Fransız, Alman, Avusturya ve İtalyan okullarına tanıdığı merkezi sistemle sınav yapma hakkı kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl ilk ve son kez yapılacak olan sınav seneye yapılmayacak. Türk okullarının itirazı üzerine Danıştay'da süren davadan, Anayasa'nın eşitlik ilkelerine aykırı olduğu
gerekçesiyle iptal kararı çıkması bekleniyor. Danıştay'dan iptal kararı çıkarsa yabancı okullar bu yıl da sınav yapamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl ilk kez Amerikan, Fransız, Alman, Avusturya ve İtalyan okullarına tanıdığı merkezi sistemle sınav yapma hakkı, Türk eğitim kurumlarından gelen sert tepki üzerine kaldırıldı. Bu yıl ilk ve son kez yapılacak olan sınav seneye yapılmayacak. Türk okullarının itirazı üzerine Danıştay'da süren davadan, Anayasa'nın eşitlik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal kararı çıkması bekleniyor.

Sadece bu yıl serbest

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Yabancı okullar bu yıl sınav yapacak. Seneye kaldırdık. Özel okullara da bu hakkı vermeyeceğiz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı, resmi bir yazı yazarak İstanbul Valiliği'nden yabancı okullara önümüzdeki yıl sınav yapamayacaklarını bildirmesini istedi.

Bakanlık Danıştay'dan önce davrandı

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nin Danıştay'a yaptığı iptal başvurusunda karar aşamasına gelindiği öğrenildi. Danıştay'dan iptal kararı çıkarsa yabancı okullar bu yıl da sınav yapamayacak. Türk eğitim kurumları öğrencilerini 3 yıla yayılmış olarak yapılan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile seçerken, yabancı okulların 8. sınıf sonunda yapacakları tek sınavla öğrenci seçme hakları Danıştay'da iptal edilmese bile 1 yıl sonra tamamen ortadan kaldırılmış olacak.

Çelik: "Yabancılara sınav hakkı vermeyeceğiz"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik son durumu şöyle anlattı; "Yabancı okulların bir sınav yapmasına imkan verdik. Fakat bir yıl süre verdik. Bu sene yapacaklar. Yaptığımız değerlendirmelere göre bu iş, çok farklı bir mecraya doğru gidecek. Kendilerine yazılı olarak bu sınavı seneye yapamayacaklarını bildirdik. Bu izin gelecek seneden itibaren verilmeyecek. Özel okullara da sınav yapma hakkı vermeyeceğiz"dedi.

Yazılı sınav yapılamaz

ÖSS'yle ilgili yeni düzenlemeleri de değerlendiren Bakan Çelik, "Merkezi sistemle yapılan sınavda yazılı sınav yapılamaz" diyerek yazılı sınavla ilgili
düzenlemelere karşı çıktı. Bakan Çelik, "ÖSS'deki Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda temel sorular sorulacak. Olgunlaşma sınavı gibi. Yerine göre fakülteler puanlarını ilan edecek ve öğrenciler o sınava girecek. Mühendislik ağırlıklı okuyacaksanız matematik-geometri testi çözülecek. 5 ayrı sınav yapılmayacak. Bu aslında sağlıklıdır. ÖSYM tarafından bunun puanları, teknik durumu tekrar tartışılacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*