Yabancılara mülk satışında vergi denetimi

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, büyük şehirlerdeki gayrimenkul satışlarından sonra, sahillerde yabancılara satılan yazlıkları da vergi kaçağı açısından incelemeye aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2007 yılı yaz dönemi incelemeleri kapsamında 8 merkezde turne denetimleri başlatıldı.
Bunun için öncelikle mükellef tespitinde bulunuldu. İncelenecek mükelleflerin de işletme büyüklüğü ya da net satışa göre seçilmesi görüşü benimsendi. Kurul, işletme büyüklüğünde 2006 yılı için 1,2 milyon YTL, satışta da 2,5 milyon YTL sınırını baz aldı.

Daha sonra da yaklaşık 100 hesap uzmanı, denetim bölgeleri olarak ilan edilen Adana, Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası, Bursa, İstanbul, Gebze ve Bodrum'a gönderildi.

Kurul Başkanı Vural, vergi denetimlerinde büyüklük açısından ilk 5 bin mükellefi hedef kitle olarak aldıklarını bildirdi. Vural, incelemelerini de, risk analizleri sonrasında riskli gördükleri mükellef ve sektörlerde yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

-YABANCILARA SATIŞTA KAÇAK VAR MI?-

Geçen yıldan itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerdeki gayrimenkul satışlarını “Sektör denetimleri” kapsamında incelemeye alan hesap uzmanları, aynı tür çalışmayı yabancılara mülk satışı için de başlattı.
Bu amaçla geçen yıl Fethiye ve Marmaris'te yabancılara satılan mülklerin satış değerlerinin tapuya doğru bildirilip bildirilmediğine dair bir ön inceleme gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Fethiye'de 33, Marmaris'te 9 de mükellef incelemeye alındı. Yapılan kontrollerin ardından da 156 ayrı rapor düzenlendi.

Söz konusu raporlara göre, incelenen mükellefler Fethiye'de yabancılara 220 milyon 748 bin 540 YTL, Marmaris'te ise 61 milyon 117 bin 265 YTL tutarında mülk sattı. Ancak Fethiye'de satış tutarının 96 milyon 55 bin 118 YTL'si, Marmaris'te de 16 milyon 703 bin 505 YTL'si gizlendi. Bu yolla da devlete daha düşük miktarda harç ödemesinde bulunuldu.

İki ilçedeki yabancılara mülk satışı denetimlerinde, incelenen matrah toplamı 169 milyon 107 bin 182 YTL, bulunan matrah farkı da 112 milyon 758 bin 623 YTL oldu.
Böylece yabancıların edindiği gayrimenkuller karşılığı elde edilen her 100 YTL'nin, 60 YTL'si beyan edildi, 40 YTL'si ise devletten kaçırıldı.

-5 MERKEZDE DENETİM-

Hesap Uzmanları Kurulu, geçen yıl 2 ilçede belirli bir zaman dilimde gerçekleştirdikleri incelemelerdeki yüksek oranlı kaçak üzerine, yabancılara mülk satışı için bu yıl daha kapsamlı bir denetim yapılması kararını aldı.
Hesap uzmanlarına, 2007'nin turne denetimine alınan Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası ve Bodrum'da, yabancıların edindiği gayrimenkulleri de inceleme kapsamına almaları talimatı verildi.

Hesap uzmanları, incelemeler sırasında tapu kayıtlarından, bu 5 merkezde gayrimenkul satın alan yabancıların isimlerini tespit edecek.

Yabancıların beyanına da başvurularak, edinilen taşınmazlar için gerçekte ne kadar ödeme yapıldığı ve bunların tapuya ne şekilde yansıtıldığı ortaya konacak.

Daha sonra yabancılara mülk satan kişi ve kuruluşlar nezdinde vergi takibatına geçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious