Yabancı uyruklu öğrenciler Çanakkale Şehitliğini gezdi

  • Giriş : 15.10.2005 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.09.2016 / 16:51:18

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından halk oyunları ekipleri öğrencilere bir gösteri sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çanakkale Milli Eitim Müdürü Mürsel Yylmaz, yaptyy konumada, "Ytilaf Devletleri boazy geçerek bir ekilde Almanya'dan öç alma duygusuyla Türk yurduna bütün teknik imkanlaryyla boazy geçme pahasyna hücum etti. 18 Mart 1915 yylynda yenilgiye uran düman birlikleri burada Mehmetçiin iman dolu gösünün ülkesi uruna siper olacayny hesaplayamamyty." dedi.

Milli Eitim Bakanlyy Yurtdyy Eitimi Genel Müdürü Hasan Kaplan ise, "Sevgili gençler eer toprak urunda ölen varsa vatandyr. Yte onun için Türkiye ebediyen hür ve baymsyz olarak vatan olmaya devam edecektir. Çünkü u üzerinde bulunduumuz mekana 500 binin üzerinde düman kuvvetleri saldyrmy ve bu mekanda bir milyon insan savamy ve yarym milyon insan da hayatyny kaybetmitir." diye konutu.

Törenlerin ardyndan örenciler, rehberler eliinde ehitlikleri gezdi. Çanakkale'ye gelmekten mutlu olduklaryny gözlenen örenciler, ehitliklerde hem dua etti, hem de bol bol fotoraf çektirdi.

Kyrgyzistan uyruklu Yusuf Muradov, "Türk kültürünü görmek istiyorum ve tarihini örenip sonra onun geleceine bakmak istiyorum. Çanakkale Savay, Türkiye tarihinde en önemli rol oynamytyr. Onu örenmek ve nasyl geçmi neler olmu çok önemlidir benim için." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious