Yağ satarım, bal satarım!

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Kastamonu’da ilköğretim 4. sınıfa giden Hamide Türkmen (10) ailesine katkıda bulunmak için dağın bin 455 metresinde bal ve yumurta satıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok çocuk tatilin keyfini çıkartırken, Kuzköyünde oturan Hamide Türkmen, ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için ballarını ve köy yumurtalarını satarak ev ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Hamide Türkmen, sabah güneşin doğuşuyla birlikte geldiği Devrekani ve Bozkurt ilçelerini birbirine bağlayan Yaralıgöz geçidinde köy yumurtası, bal, mısır ve domates satıyor. Kendisinden alışveriş yapanlara çay da ikram eden Hamide, okuyup doktor olmak istediğini belirtiyor.

Yoldan geçerken alışveriş yapanların sevgisini kazanan Hamide, topladığı kır çiçeklerinden müşterilerine vermeyi de ihmal etmiyor. Balın kilosunu 20 YTL’den, mısırı ise 1 YTL’den satan Hamide, akşama kadar ortalama 100 YTL para kazanıyor.

Yaralıgöz geçidinde okulların kapandığı günden bu yana satış yapan Hanife, arkadaşları gibi oynamak istediğini ancak ailesinin ekonomik geliri iyi olmadığı için çalıştığını söylüyor. Küçük Hamide, "Arkadaşlarımı oynarken görünce bazen üzülüyorum. Ama babamın durumu iyi değil mecburen çalışıyorum. Sabah erken saatlerde geliyoruz. Çünkü İstanbul’a ve Ankara’ya giden otobüsler durup alış veriş yapıyor. Akşam geç saatlere kadar buradayız. Kazandığım paralarla babam benim okul ihtiyaçlarımı karşılayacak." şeklinde konuştu.

Hamide Türkmen, sınıfını en iyi dereceyle geçtiğini de ifade ederek, "Ben okuyup doktor olmak istiyorum. Köyümüzden okuyan kimse çıkmadı. Bayan doktorları görünce ’ben de okuyup sizin gibi olacağım’ diye içimden geçiriyorum. Dört kardeşiz diğerleri küçük. Babamın durumu iyi değil ama Allah büyüktür ilerde düzelir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious