Yağışlar buğday üreticisini korkutuyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Bugün Adana ve çevresine yağan yağmur ve dolu çiftçiyi tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meteoroloji Adana bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, şehir merkezinde metrekareye 10, İncirlik ve civarında 24 kilogram yağış düştü. Bazı ilçelerde daha şiddetli yağışların meydana geldiğini belirten meteoroloji yetkilileri yer yer dolu yağışı olduğuna dikkat çektiler. Bu arada meteoroloji uzmanları Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de yağış bekliyor.

Adana İl Tarım Müdür Yardımcısı Resul Seday, tüm ilçelerden yağış olduğu yönünde bilgi geldiğini, ancak zarar konusunda bir şikayetin ulaşmadığını söyledi. Bu hasat mevsimindeki aşırı yağışların hem hasadı geciktireceğini, hem de ürün kalitesini düşüreceğini ileri süren Seday, çiftçilerin bu dönemi en az kayıpla kapatması temennisinde bulunduklarını temenni etti.

Karataş yöresinin çiftçilerinden Osman Gökçe ise rüzgarda yatmış olan buğday alanlarında hem yağmurun hem de dolunun zarar vereceğini ifade etti. Gökçe, çiftçinin eli belinde yağışları atlatmayı beklediğine dikkat çekerek, "Buğday aşırı yağışla hem nem oranı yükselir, hem de yatmış alanda verim kaybına neden olur. Dolu ise daha büyük zarar verir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious