'Yağışlar buğdaya çok iyi geldi'

  • Giriş : 18.11.2007 / 13:52:00

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, son dönem görülen yağışların, Ekim-Kasım aylarında ekilen hububata, özellikle buğdaya çok iyi geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Yağışlar olmasaydı, tohum kavruldu. Geçen sene bu dönemde yağış olmaması, üretimdeki düşüşün belirleyici faktörlerinden biriydi" dedi.

Yetkin, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemdeki yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ifade ederek, hububat üretimi açısından "olumlu bir başlangıç yapıldığını" belirtti. Yetkin, bu başlangıcın ardından kış döneminde kar ve Mart-Nisan döneminde de yağmur gelmesi halinde hububat üretiminin çok verimli olacağını söyledi.

Geçen dönem çok ciddi kuraklık yaşandığını, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verilerine göre tarımsal üretimdeki düşüşün yüzde 11,3, kendilerine göre ise yüzde 15-20 arasında gerçekleştiğini kaydeden Yetkin, ortaya çıkan maddi kaybın yine Tarım ve Köyişleri Bakanlığına göre 3 milyar YTL, kendi verilerine göre de 5 milyar YTL'yi bulduğunu belirtti.

2008'de ortaya çıkacak üretimden umutlu olduklarını dile getiren Yetkin, zamanında ve yeterli miktarda gelen yağışın Türk tarım sektöründeki belirleyiciliğine vurgu yaptı. Yetkin, Türkiye'de ekili tarım alanlarının yalnız yüzde 20'sinin sulanabildiğini, geri kalan yüzde 80'inde doğal koşullara dayalı tarım yapıldığını ifade ederek, sulama yatırımlarına hız kazandırmak gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious