Yağışlar çiftçiyi sevindiriyor

Yağışlar çiftçiyi sevindiriyor.18467
  • Giriş : 17.11.2007 / 12:22:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 12:36:02

yağışlar, kuraklık nedeniyle bazı ürünlerde verim kaybı yaşayan çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurdun önemli bölümünde etkili olan yağışlar, kuraklık nedeniyle bazı ürünlerde verim kaybı yaşayan çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Bursa Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, “küresel ısınma” ve buna bağlı yaşanan kuraklığın, tarım sektöründe önemli zararlara yol açtığını söyledi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği yaz aylarında etkili olan kuraklığın sulama sorununu ortaya çıkardığını, bu durumun da adeta üreticilerin belini büktüğünü dile getiren Sarı, bu kapsamda son dönemde etkili olan yağışların, tarımsal önemi bulunan merkezler açısından son derece sevindirici olduğunu vurguladı.

Sarı, Türkiye'nin önemli sebze-meyve üretim yerlerinden biri olan Bursa'da da yağışların, özellikle hububat ekim döneminde olan üreticileri bir nebze de olsa rahatlattığına işaret ederek, şöyle konuştu:
“Çiftçilerimiz, lodosa rağmen hububat ekimini sürdürüyor. Bu sene kış aylarının üreticiler açısından iyi geçeceğini düşünüyoruz. Gerçi, sadece yağmurla olmuyor, kar yağışı da gerekli. Geçen sene çok fazla kar yağışı olmamıştı. Sonrasında kuraklık yaşandı. Şu anda yağmurla birlikte toprak nemini aldı. Hububat ekim zamanı yağan bu yağmur, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü.”

Fuat Sarı, yağmurun zeytin üretimine fazla bir katkısı olmamasına üzüldüklerine de değinerek, “Keşke yağmur bir ay önce bu kadar etkili olsaydı. Zeytin üreticisi, artık hasat dönemine başladı. Kuraklık nedeniyle bu yıl zeytinde bir rekolte düşüklüğü söz konusu. Tarlalar da pek bir şey yok. Etkili yağış daha önce gelseydi, zeytin üreticisine de yarayacaktı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious