Yağışlar etkisini sürdürecek

Yağışlar etkisini sürdürecek.28779
  • Giriş : 21.10.2007 / 13:19:00

Yağışlı havanın, yurdun batı kesimlerinde etkili olmaya devam edeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan haftalık meteorolojik değerlendirmeye göre, yağışlı hava yurdun batı kesimlerinde etkili olacak. Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de etkili ve sürekli yağış, Ege'de kuvvetli fırtına bekleniyor.

Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı hava kütlesi, halen yurdun batı kesimlerinde etkili olmaya devam ediyor. Son 24 saat içerisinde Marmaris'te 86, Datça'da 81, Gökçeada'da 49, Ayvalık'ta 39, Muğla'da 38, Dalaman'da 30, Burhaniye'de 29, İpsala'da 27, Edremit'te 26, Dikili ve Çeşme'de 24, Edirne'de 23, Manisa'da 22, Milas ve Aydın'da 21, İzmir'de (Güzelyalı) 19, Balıkesir'de 16, Söke ve Akhisar'da 14, Çanakkale'de 13 kg yağış kaydedildi.

Yarın, yurdun batı kesimlerinin çok bulutlu, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz ile sabah saatlerinde İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Bolu ve Düzce çevreleri yağışlı geçecek.

Sağanak şeklinde görülecek yağışların, Marmara'nın batısı (İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli il merkezleri ve çevre ilçelerinde) ile kıyı Ege'de (İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli il merkezleri ve çevre ilçelerinde) etkili ve sürekli olması bekleniyor. Rüzgarın Ege'de kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bu bölgelerdeki olumsuz şartlara (sel, taşkın, su baskını, deniz ulaşımında aksamalar vb) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

Salı günü ise Marmara'nın batısı, kıyı Ege ve batı Akdeniz'de devam edecek yağışların, çarşamba ve perşembe günleri de yurdun batı kesimlerinde aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının, yarın ve salı günleri yağışla birlikte batı kıyılarında biraz azalacağı, güney, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, haftanın diğer günlerinde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

-METEOROLOJİK UYARI-

Bu arada, Ege'de halen güneyli yönlerden orta kuvvette esmekte olan rüzgarın, bugün akşam saatlerinden sonra kuvvetlenmesi, yarın günün ilk saatlerinden itibaren ise güney ve güneydoğu yönlerinden 7 ila 9 kuvvetinde kuvvetli fırtınaya dönüşmesi bekleniyor.

Kuvvetli fırtınanın yarın akşam saatlerinden itibaren etkisini azaltarak fırtınaya dönüşeceği bildirildi. Fırtınanın salı günü ilk saatlerde güney Ege'de, akşam saatlerinde ise kuzey Ege'de etkisini kaybetmesi beklenirken, fırtına nedeniyle denizcilerin ve ilgililerin tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious