Yağışlar yurdu etkilemeye devam ediyor

Yağışlar yurdu etkilemeye devam ediyor.13283
  • Giriş : 18.11.2007 / 20:18:00

Muğla'nın Fethiye ilçesinde şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle balıkçı tekneleri ve yatlar limana güçlükle girebildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne'de, sağanak yağış nedeniyle Meriç,Tunca ve Arda nehirlerinin debileri yükseldi.

Fethiye'de öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle balıkçı teknesi ve yat sahiplerinin zor anlar yaşadığı, tekne ve yatların limana güçlükle girebildiği bildirildi.

İlçede olumsuz hava koşulları nedeniyle sık sık elektrik kesintisi yaşandığı, trafiğin de etkilediği kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, ilçede son 1,5 saatte metrekareye 12 kilogram yağış düştüğünü belirttiler.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde de etkili sağanak yağış sonucu, Torba Mahallesi'nde çok sayıda ev ve işyerini su bastı.

Belediye yetkilileri, ilçede sabah saatlerinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Torba Mahallesi'nde 13 evi ve bazı iş yerlerini su bastığını bildirdiler.

Yetkililer, turistik Torba Mahallesi'nde 5 yıldızlı bir otelin bahçe duvarının tahliye kanallarını kapatması sonucu ev ve iş yerlerine dolan suyun tahliyesi için çalışıldığını belirttiler.

Bölgeye çok sayıda iş makinesi gönderildiğini kaydeden yetkililer, yer yer 1 metre yüksekliğe ulaşan suyun ev ve iş yerlerinde zarara neden olduğunu ifade ettiler.

Evlerine dolan suyu kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştıklarını kaydeden vatandaşlar, otel yönetimi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

Edirne'de nehirlerin debileri yükseldi

Edirne'de, sağanak yağış nedeniyle Meriç,Tunca ve Arda nehirlerinin debileri yükseldi. Trakya ve Balkanlar'daki sağanak yağış Edirne sınırlarından geçen üç nehrin debisini de etkiledi.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü'nce yapılan ölçümde Meriç nehrinin debisi 261 metreküp/saniyeden 529 metreküp/saniyeye, Tunca nehri'nin 14 metreküp/saniyeden 36 metreküp/saniyeye ve Arda nehri'nin 153 metreküp/saniyeden 350 metreküp/saniyeye yükseldi.

Trakya'daki baraj, gölet ve nehirlerde taşkın yaratacak ortam olmadığını ifade eden DSİ yetkilileri, "Son 5 günden bu yana Trakya bölgesindeki tüm su hareketleri takip edilmekte. Sulama amaçlı göletler derelerden gelen sularla dolması üzerine göletlerde kontrollü olarak su salındı.Yağışların hasar verdiği Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Mecidiye beldesindeki göletimizdeki savak onarılıyor. Bu göletimizde taşkın yaratacak bir durum kalmadı" dediler.

Bu arada, bir süreden bu yana onarımda olan Tunca nehri üzerindeki Tunca Köprüsü'nün yanına yayaların karşı kıyıya geçmesi için yapılan köprü desu altında kaldı. Trakya'daki 8 barajın doluluk oranı yüzde 36,35 iken bugün yapılan ölçümde ise yüzde 42,05'e çıktığı belirlendi.

CNNTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious