Yağlarınız nerede birikiyor?

Yağlarınız nerede birikiyor?.14566
  • Giriş : 31.03.2008 / 11:15:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 13:28:16

Kilo almak, vücutta ihtiyaçtan çok yağ biriktirmek, demektir ve bu durumdan kimse hoşlanmaz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fazla yağ bedene hiçbir fayda sağlamaz. Olsa olsa zarar verir. Yağ oranı arttıkça sağlık problemleri gelişir! Az miktarda yağ birikiminin sağlığa pek zararı olmaz. Bu sadece kozmetik bir problemdir. Sağlıklı bir vücudun ortalama yağ miktarı erkek ve kadınlarda farklıdır. Kadınlarda yüzde 22-30, erkeklerde yüzde 20-25 yağ bulunması normal kabul edilir. Siz, eğer biraz toplu olmayı kabul ediyorsanız üst limitlerde dolaşabilirsiniz. Eğer "dal gibi biri" olmayı istiyorsanız en alt sınırları hedeflemelisiniz.

DIŞTAN ZAYIF, İÇTEN ŞİŞMAN BİRİ OLABİLİRSİNİZ

Arkadaşınızın ya da kendinizin yağ oranını tahmin ederken sakın dış görünüşe aldanmayın! Yağ, bazı insanlarda cilt altında birikirken, bazılarında içeride, özellikle karın içi organların etrafında depolanır. Dışarıdan formda ve fit biri gibi görünmenize rağmen içeriden fazla kilolu, hatta şişman biri olabilirsiniz. Araştırmalar beden kitle indeksi normal bulunan çok sayıda insanda hayati iç organların (özellikle karaciğer, pankreas, kalp ve böbreğin etrafında) ve "omentum" adını alan içyağının miktarında ciddi bir artışın olabileceğini gösteriyor. Yalnızca "beden kitle indeksi" dikkate alındığında normal hudutlar içinde olan birinde içyağı çok fazla olabiliyor. Bunlar genellikle "gövdesel şişmanlayanlar", yani "elma biçiminde kilo alanlar". İşte bu nedenle yalnızca tartıya çıkmak, hatta boy ve kiloyu dikkate alan beden kitle indeksini hesaplamak bazen yanıltıcı olabiliyor.

BİYOMETRİK ÖLÇÜMLER DAHA GÜVENLİ

Biz bu durumda "biyometrik ölçümler"den yararlanmayı ve düşük glisemik yüklü beslenmeyi hedefleyen bir "biyometrik diyet planı" uygulamanızı öneriyoruz. Yani, beden kitle indeksi ile birlikte bel çevrenizi de ölçmenizi "biyolojik" ve "metrik" yönden yağ birikimini belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Beden kitle indeksi yüksek olmasına rağmen yağları karnında değil, bacaklarında ve kalçalarında toplanan insanlar. Bunlarda iç yağ oranı çok düşük olabiliyor. Bu insanların sağlık risklerinin daha düşük olduğu belirtiliyor. Bu durumda olanlar için "armut biçiminde kilo alanlar" tanımı yapılıyor. Yani, "elma dersem tehlikeli, armut dersem tehlikesiz" gibi bir durum söz konusu. Biyometrik ölçümler işte bu karmaşayı ortadan kaldırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious