Yağmur, İstanbul'a 24 saatte 20 günlük su bıraktı!

Yağmur, İstanbul'a 24 saatte 20 günlük su bıraktı!.14241
  • Giriş : 18.11.2007 / 08:40:00

'Susuz kalacağız' korkusuyla yaşayan İstanbulluların imdadına yağmurlar yetişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

5 Kasım 2007 günü son 13 yılın en düşük düzeyi olan yüzde 8,69'a inen barajlardaki doluluk oranı, önceki gün itibarıyla iki kat artarak yüzde 16,02'ye çıktı.

Yer yer metrekareye 120 kilogram yağmurun düştüğü kente, 24 saatte 38 milyon metreküp yağmur yağdı. Bu arada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Ege ve Batı Karadeniz'de fırtına beklendiğini belirterek, vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Karadeniz ve Trakya bölgesini etkisi altına alan yağışlı hava, barajları da doldurmaya başladı. 5 Kasım'da 75 milyon metreküpe düşerek 40 günlük suyu kalan İstanbul'un barajlarındaki su miktarı önceki sabah 138 milyon 413 bin metreküp olarak ölçüldü. Barajlardaki doluluk oranı, 16 Kasım sabahı itibarıyla yüzde 11,66 ve su miktarı 100 milyon 747 bin metreküptü. Ancak 16 Kasım günü yağan yağmurla mevcut rezerv üçte bir oranında arttı.

Şehrin 20 günlük su ihtiyacını karşılayacak 38 milyon metreküp su bir günde barajlara doldu. Yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı ve dev sanayi tesislerine sahip İstanbul günde ortalama 1 milyon 850 bin metreküp su tüketiyor. Ayrıca yağan yağmurlar İstanbul'un içme suyu kalitesini de yükseltiyor. Barajlara taze, tatlı su girişiyle İstanbullu eskiden olduğu gibi rahatlıkla musluk suyu içebilir hale gelecek.

Rüzgar uyarısı

Ege ve Batı Karadeniz'de fırtına bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, halen Ege Denizi'nde güney, Batı Karadeniz'de doğu yönlerden kuvvetli olarak esen rüzgarın hızını artırarak, bugün günün ilk saatlerinde Ege'de güney ve güneydoğu yönlerden, öğle saatlerinden sonra ise Batı Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğu yönlerden esen 8 kuvvetinde fırtınaya (60 ile 75 kilometre/saat) dönüşecek. Fırtınanın, akşam saatlerinden sonra Ege'de, 19 Kasım Pazartesi günü öğle saatlerinde Batı Karadeniz'de etkisini azaltması bekleniyor. Yarın yağışlar başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere Marmara'nın batısında kuvvetli olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious