Yağmur bekledik sel geldi! Tekirdağ'dan son durum

Yağmur bekledik sel geldi! Tekirdağ'dan son durum.25521
  • Giriş : 17.11.2007 / 19:58:00

Tekirdağ'da, aşırı yağışların yol açtığı selin neden olduğu yaraların sarılmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, yaptığı açıklamada, zarar gören evlerde tahliye çalışmalarına başlandığını, evleri zarar görenlerin kalacakları yerlerin belirlenmesine karşın, sel mağdurlarının, yakınlarının yanında kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Zarar gören vatandaşlara gıda yardımlarının yapılmasına ve diğer
ihtiyaçların belirlenmesine başlandığını ifade eden Doğan, selin etkili olduğu merkez ve ilçelerde de aynı çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.
Aşırı yağışın kısa sürede afete dönüşmesiyle yerleşim yerlerinde zarara yol açtığını anlatan Doğan, ''Yaraların sarılması için tüm imkanlarımızı seferber ettik'' dedi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşların seferber edilerek insanların acılarının
hafifletilmesine çalışıldığını ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
''Selden hasar gören tüm işyeri ve evler ile tarım alanlarında hasar tespit
çalışmalarına başlandı. Karayollarındaki olumsuzluklar, çalışmalar sonucunda ortadan kaldırıldı. Şu anda kapalı yol kalmadı. Sel, yollarımıza zarar verdi. Trafiğin aksamaması için de gerekli tüm tedbirler alındı.''

-PAZARTESİ GÜNÜ YAĞIŞ BEKLENİYOR-

Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün de meteoroloji tahminlerine göre 19 Kasım Pazartesi günü yine sağanak yağış beklendiğini bildirdi.
Vatandaşların yaşadığı sıkıntı ve uğradıkları zararın çok üzücü olduğunu
ifade eden Aygün, ''Halkımız şunu iyi bilmeli ki bu yaşanan felaket çok ağır ama devletimiz yaşanan acıları ortadan kaldıracak ve yaraları saracak güçtedir'' dedi.

Aygün, sel zararının belirlenmesi için çıkarılacak raporun ilgili
bakanlıklara gönderileceğini ve gerekli desteğin de verileceğine inandığını
kaydetti. Kızılay Tekirdağ Şubesi ekipleri, selden zarar gören evleri ziyaret ederek, ihtiyaç sahiplerine battaniye, gıda ve giyim eşyası dağıtıyorlar.

-EDİRNE-

Edirne'nin Keşan ilçesinde, dün selden kapanan Keşan-Enez ve Keşan-Mecidiye karayollarının ulaşıma kapanması nedeniyle taşımalı sistemde eğitim gören ilköğretim okulu öğrencileri, bugün yolların açılmasıyla evlerine döndü.

Keşan'daki ilköğretim okullarında taşımalı sistemde eğitim gören bir grup
öğrenciyi taşıyan minibüsler, yolların selden kapanması nedeniyle köylere
gidemedi. Öğrenciler, Keşan'daki yurtlarda ve arkadaşlarında konuk edildiler.

Mecidiye beldesinde de taşımalı sistemde eğitim gören 65 ilköğretim okulu öğrencisi, derelerinin taşması nedeniyle geceyi beldedeki ailelerin yanında geçirdi. Bugün bölgede yağış olmaması nedeniyle yolların açıldığını belirten ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, öğrencilerin evlerine gönderildiklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious