Yağmur duasına 10 bin kişi katıldı

Yağmur duasına 10 bin kişi katıldı.16328
  • Giriş : 27.04.2008 / 16:28:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 1933 yılından bu yana yaşanan kuraklık nedeniyle yüzbinlerce hektar hububat alanı tarlada kururken, Diyarbakır'da 10 bin kişinin katılımı ile yağmur duası yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kent merkezindeki buğday tarlasında yapılan yağmur namazında Türkçe, Arapça ve Kürtçe dualar okunduğu sırada vatandaşlar gözyaşlarını hakim olamadı.

Türkiye'nin en bereketli topraklarının bulunduğu, Fırat- Dicle havzası son yılların en büyük kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Yağışların yüzde 50 oranında azaldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin başta Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Adıyaman illerinde ekilen yüz binlerce hektar buğday, arpa ve mercimek aşırı sıcaklık nedeniyle tarlada kurudu. Mart ve Nisan ayında beklenen yağışların düşmemesi üzerine vatandaşlar yağmur duasına çıkıyor. Diyarbakır'da Mustazaflar Derneği öncülüğünde yağmur duası yapıldı. Batıkent semtinde bulunan buğday tarlasında yapılan yağmur duasına çocuk, kadın yaklaşık 10 bin kişi katıldı. İmamlar eşliğinde kadın ve erkekler ayrı saf tuturak 2 rekat namaz kıldıktan sonra kalabalık grup hep bir ağızdan Türkçe, Arapça ve Kürtçe dualarda bulundu. Duaların okunduğu sırada bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

Allah tarafından cezalandırıldıklarını ifade eden yöre halkı"Ekinlerimiz hepsi kurudu, Hayvanlarımız meralarda yiyecek bulamıyor. Allah dualarımızı kabul edip yağmur yağdıracaktır."şeklinde konuştular. Yapılan duaların ardında vatandaşlar sesizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious