Yağmurda yürümek tehlikeli olacak

  • Giriş : 31.08.2007 / 13:24:00

NASA uzmanları, küresel ısınmayla birlikte ABD'nin, daha fazla sayıda “şiddetli” fırtınaya maruz kalacağını açıkladı. Gök gürültülü sağnak yağış bile artık daha “tehlikeli” olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küresel ısınmayla ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar, iklim değişikliğinin tehlikeli doğa olaylarını artıracağı öngörüsünde bulunuyordu ancak bu araştırma, “gök gürültülü sağnak yağış” gibi küçük çaplı doğa olaylarının da artık daha “tehlikeli” olacağına dikkat çekti.

Araştırma ekibinin lideri NASA uzmanı Tony Del Genio, küresel ısınma nedeniyle “en şiddetli yağışların, en şiddetli fırtınanın ve kasırgaların artık daha sık ve daha şiddetli bir şekilde meydana geleceğini” kaydetti.

Atmosferdeki hareket ve ısı değişimleriyle ilgili kapsamlı bir bilgisayar modeli üzerinde çalışan Del Genio, küresel ısınmayla birlikte etkisi artacak alçak basınç merkezlerinin, daha fazla şimşek ve doluya neden olacağını ifade etti.

ABD'nin güneydoğusu ve ortabatısının, en şiddetli ve tehlikeli fırtınaların rotasında olduğu, ancak bu yeni araştırmayla ülkenin batısının da tehlike altında olabileceği belirtildi. Araştırma, atmosferdeki karbondioksit miktarının iki katına çıkması durumunda, şimşeklerin yüzde 6 oranında artacağını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious